Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama
Zprávy

Nové autonomní vozidlo pro invalidy připomíná supersport i videohru

Nejrozsáhlejší expozici na Motor Show v Tokiu měla největší japonská automobilka Toyota, které patří také značky Daihatsu, Lexus a Hino. Je průkopníkem novodobých hybridů, elektromobility a palivových vodíkových článků, nyní přidává umělou inteligenci pro adaptivní funkci automobilu, který přečte zvyky řidiče, a také pro módní vizi samočinné jízdy...
Aktualizováno: 03.11.2017
Toyota Concept-i
Toyota Concept-i Autor: Toyota
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Vůz, který se přizpůsobí...

            Někdo jezdí rád svižně, jiný pomalu a komfortně. Když pojedete v některém z i-conceptů od Toyoty, nemusíte nic dělat. Technologie LEARN (učit se) zaznamená vaše zvyky a bleskurychle jim přizpůsobí režim jízdy. První čtyřsedadlový Concept-i se představil už na veletrhu spotřební elektroniky CES 2017 v Las Vegas, nyní přicházejí jeho sourozenci. Základní Concept-i je čtyřsedadlový cestovní automobil s velkým rozvorem 2700 mm a délkou 4510 mm, který čistě elektricky s novými akumulátory ujede až 300 km. Menší dvoumístný Concept i-RIDE vychází vstříc i vozíčkářům, ti přesednou do vozu s využitím elektricky výsuvného sedadla. Řízení joystickem je shodné pro všechny uživatele sdíleného vozidla. Je jednodušší, intuitivní a nahrazuje nejen volant, ale i pedály brzdy a plynu. Dveře ve stylu racčích křídel, usnadňující nastupování, dávají vzpomenout na supersportovní auta. Nejmenší tříkolový i-WALK zase zvládne pohyb mezi chodci, má variabilní délku i rozvor.

Do vyšších sfér...

            Prémiový sedan si konstruktéři Toyoty představují jako vodíkový Fine-Comfort Ride s různě přestavitelným interiérem. Rozměry s délkou 4830 mm a rozvorem 3450 mm (kola v rozích karoserie) jsou impozantní, účelně obestavěný vnitřní prostor nabízí až šest sedadel pro cestující. Vylepšovaná soustava palivových článků FCV (Fuel Cell Vehicle) už nabízí elektrický dojezd až tisíc kilometrů. Dnešní šéfové ovšem nemohou čekat na hudbu budoucnosti, a tak Toyota vyvinula třetí generaci reprezetačního sedanu Century. Nyní s pětilitrovým osmiválcem a hybridní soustavou z Lexusu, dvanáctiválec druhé generace byl tiše opuštěn. Méně náročným je určen sedan Crown další generace, předobrazem nového dobrodružného SUV se stává TJ Cruiser Concept. Má T jako Toolbox pro krabicovitý tvar, J jako Joy pro radost z jízdy. Zdá se, že přijde do sériové výroby místo FJ Cruiseru! Z populárního kupé GT86 vznikla otevřená hybridní verze GR HV Sports, inspirovaná závody v Le Mans, kde Toyota marně bojuje o vítězství. Z jiného soudku je JPN Taxi ve stylu černých londýnských taxíků, ovšem hybridní na LPG se spotřebou jen 5,15 l/100 km.

Berte to jako předkrm. Za týden ve speciálu z Tokyo Motor Show 2017 uvidíte daleko víc! Nezapomeňte na premiérový Autosalon 9.11.2017 od 20:15 na Prima COOL!

Autor textu: Tom Hyan

Článek je zařazen v: Toyota , elektromobil , hybrid
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama