Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama
Zprávy

Nissany se budou řídit samy, kontroly nás zbaví postupně

Nejdřív automatické popojíždění v kolonách, pak i jízda po dálnicích a nakonec možná všude. Tak nás chce Nissan postupně naučit, že auta se stále častěji objedou i bez řidiče.
Vydáno: 02.10.2015
Nissan Qashqai promofoto
Nissan Qashqai promofoto Autor: Nissan
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Do dvou let se začnou ve vozech automobilky Nissan ve větší míře objevovat autonomní systémy řízení, s jejichž pomocí se automobil v nejrůznějších situacích obejde i bez zásahu řidiče. Nejprve půjde o poměrně běžné bezpečnostní prvky, které již dobře známe - nouzové brzdění, řešení krizových situací či udržování auta v jízdním směru. Následovat však mají další fáze, které mají za cíl postupně převzít od řidiče některé činnosti.

"Autonomní technologie jsou pro nás příští velká věc. Nissanu ale nejde o to, aby se auta řídila sama. Přijdeme s technologiemi, které zlepšují bezpečnost a berou na sebe některé méně přitažlivé části řízení, jako je popojíždění v kolonách. Nechceme však z aut odstranit zábavu," ujišťuje David Moss, viceprezident Nissanu pro vývoj a design. Zároveň nicméně dodává, že automatické proplouvání kolonami bude jen začátek.

"Nejprve půjde o režim jízdy v jednom pruhu, jakýsi mód pro dopravní zácpy, který bude omezený určitou rychlostí. O několik let později pak přijde dálniční režim, kdy už se vůz bude schopen rozhodnout pro změnu jízdního pruhu. Na trh tyto technologie uvedeme ve fázích, protože přijetí veřejností je něco, co se buduje v čase," říká Moss. A přiznává, že může trvat dělší čas, než si veřejnost na takové technologie zvykne a bude se s nimi cítit dostatečně komfortně.

Autonomní technologie chce Nissan nabídnout napříč modelovou řadu, aby na ně snáze dosáhli i méně majetní řidiči. Především se však budou spojovat s elektrickým pohonem. Cílem totiž není pouze ulevit řidičům, ale také zlepšit plynulost a efektivitu dopravy a tím snižovat ekologické dopady motorismu. S ohledem na stárnoucí populaci navíc budou výrazně pomáhat starším řidičům, kteří by tak mohli být významnou cílovou skupinou pro jejich rozšíření do běžného života.

Pokud jde o nás, chytré tempomaty se v kolonách už nyní ukazují jako skvělá věc. Každý má ale jinou představu o tom, co za volantem je a není zábava. A víte jak to s těmi sliby je. Nám také před lety říkali, že přes mýtné brány na dálnicích se rychlost nikdy měřit nebude...

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama