Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama
Zprávy

Nissan to zatím vzdává, do Le Mans se vrátí, až na to bude mít

Nissan svému projektu GT-R LM Nismo dělal velkou publicitu a toužil s poněkud nekonvenčním vozem uspět ve slavném závodě Le Mans.
Vydáno: 10.08.2015
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Automobilka Nissan po určitém váhání oznámila, že se stahuje ze světa vytrvalostního mistrovství světa WEC. Tedy dočasně a jen z nejvyšší kategorie LMP1. Je to docela očekávaná reakce na katastrofální neúspěch při letošní čtyřiadvacetihodinovce v Le Mans. Nissan se chce prý vrátit, až vyřeší všechny technické i technologické problémy. Tedy otázka zní, kdy se vrátí, ne, zda vůbec. Alespoň malá náplast na špatné zprávy.

Nissan GT-R LM NISMO byl s velkou pompou představen v únoru tohoto roku a japonská automobilka neskrývala své ambice. A měla dokonce i hodně odvahy přijít s vozem, který se diametrálně lišil od toho, na co jsme ve vytrvalostních závodech spousty let zvyklí. Očekávání byla velká, a to i proto, že Nissan přišel se svým vozem do nejvyšších pater WEC po dlouhých 15 letech. Hodně lidí bylo i zvědavých, jak si aerodynamicky neortodoxní vůz s pohonným systémem vpředu a pohonem pouze předních kol povede.

A vedl si katastrofálně. Letošní Le Mans se do historie zapíše nejen dalším vítězstvím Porsche, ale také tím, že jeden z vozů nejvyšší kategorie LMP1 dojel jako úplně poslední. A tím byl právě jediný z trojíce Nissanů GT-R LM NISMO nasazených do závodu, který uviděl šachovnicový praporek. Ovšem dodatečně byl tento stroj vyřazen z výsledkové listiny a diskvalifikován, protože kvůli technickým problémům strávil v boxech více než třetinu délky závodu. Horší premiérový závod si snad nelze ani představit.

 

Nissan přiznal neúspěch a přičítá jej právě neortodoxnímu a odlišnému řešení svého závodního vozu i nedokonale zvládnutým technologickým prvkům. Největší problémy se objevily na systému ERS, který způsobil, že vůz nebyl schopen plně využívat kapacitu svého hybridního pohonného systému. Jeho části související s rekuperací energie musely být odstaveny, takže závod v Le Mans byl vlastně pro jezdce i techniky Nissanu utrpením.

Nissan nyní svůj vůz testuje ve Spojených státech a pracuje na změnách. Není ovšem vyloučeno, že celý dosavadní koncept opustí a přijde s autem, které se bude více podobat úspěšnější konkurenci od Porsche, Audi nebo Toyoty. Další aktivity v motorsportu včetně nižších kategorií WEC však Nissan neopustil a neopouští. Nemá proč, neboť jinde je naopak velmi úspěšný.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama