Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama
Zprávy

Nezapomněli jste na výměnu řidičáku?

V roce 2007 bylo vydáno více jak 800 tisíc řidičských průkazů, což je nejvíce v historii. A protože doklady jsou vydávány s dobou platnosti na 10 let, musí mnoho řidičů v letošním roce vyrazit k přepážce příslušného úřadu a zažádat o jeho výměnu.
Vydáno: 12.12.2017
Řidičský průkaz
Řidičský průkaz Autor: MDCR
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Do začátku prosince letošního roku si propadlý řidičský průkaz vyměnilo celkem 478 186 řidičů. Dalších 248 790 řidičů si průkaz včas nevyměnilo. Podívejte se raději do svého dokladu, jestli náhodou nejste mezi nimi.

Téměř polovina řidičů, kterým řidičský průkaz letos propadá je ve věkové skupině 61+. Je tedy otázka, kolik z nich má ještě zájem si řidičský průkaz vyměnit. Během prosince ale skončí platnost dokladu dalším 37 491 motoristům. Nejvíce řidičů s končícím průkazem je z Prahy, Středočeského, Jihomoravského a Moravskoslezského kraje.

K výměně řidičského průkazu za nový stačí přijít s platným průkazem totožnosti na příslušný úřad obce s rozšířenou působností (podle místa trvalého bydliště řidiče) a donést jednu průkazovou fotografii a současný řidičák. Lhůta pro vydání je 20 dnů. V případě, že řidič využije vydání v expresním termínu do 5 dnů, vyjde ho výměna na 500 korun. Za standardní výměnu řidič neplatí žádný poplatek, a to ani v případě, že mu řidičský průkaz již propadl a on žádá o výměnu zpětně. Úřad řidiče za opožděnou výměnu nijak nepokutuje. Řidič s propadlým dokladem se ale vystavuje riziku pokuty za řízení bez platného dokladu. Za tento přestupek mu při silniční kontrole hrozí pokuta do 2 000 Kč na místě, v případě správního řízení až 2 500 Kč.Výměnu lze bezplatně provést již 3 měsíce před skončením platnosti dokladu.

Během roku 2018 by měla také postupně vypršet platnost téměř 677 tisícům řidičských průkazů.

Článek je zařazen v: řidičský průkaz , výměna , termín , úřad
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama