Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama
Zprávy

Němci zdražují pokuty, volat už nesmí ani cyklisté

Mnoho českých řidičů je na německých silnicích skoro stejně často, jako na těch našich. Proto je dobré vědět, že od poloviny října Němci zdražili a změnili sazebník pokut. Obzvlášť bezohlednost nově vyjde opravdu draho.
Vydáno: 23.10.2017
Němci zdražují pokuty
Němci zdražují pokuty Autor: iStock
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Hodně českých řidičů si stěžuje, že jsou české pokuty až příliš vysoké a přísné. Stejně tak se často hořekuje nad bodovým systémem. Jenomže na západ od našich hranic jsou úřady přísnější a pokuty vyšší. Navíc se tam s vámi policista rozhodně nebude dohadovat a určitě nebude tolerovat nějaké to smlouvání, které u nás čas od času zkusí každý. Nutno ovšem podotknout, že změny, kterými prošly sazby pokut, se týkají jen opravdu nebezpečných nebo závažných přestupků.

Němci nově ocenili i u nás poslední dobou hodně diskutované nevytváření nouzového pruhu pro záchranná nebo pomocná vozidla. Z původních 20 eur, tedy asi pětistovky, se pokuty vyšplhaly až na částku 200 eur, tedy asi 5 tisíc korun. Navíc místní přijdou i o dva body z řidičského konta. V závažných případech ale policisté mohou sáhnout až po pokutě 320 eur, tedy asi 8 tisíc Kč, a udělit mohou až měsíční zákaz řízení.

Pozor na telefony a šátky

Tvrdě se trestá i manipulace za jízdy s elektronickým zařízením ve vozidle. Takovým zařízením je dle tamních zákonů myšlen telefon, smartphone, tablet nebo čtečka knih. Podle pravidel je s takovými zařízeními možno manipulovat pouze při vypnutém motoru, což ovšem neplatí v případě aktivovaného Start/Stop systému. Povoleno je jen hands-free nebo hlasové povely. Pokud toto nedodržíte, čeká vás nově pokuta ne 60 eur, ale 100 eur, tedy asi 2 500 Kč. Ve vážných případech může být až 200 eur, tedy asi 5 tisíc korun. V prvním případě řidič přijde o jeden, v druhém o dva řidičské body. V případě manipulace s výše zmíněnými elektronickými zařízeními úřady myslely i na cyklisty. Pro ty platí stejné zákazy, přičemž pokud je poruší, mohou od policie čekat pokutu 55 eur, tedy asi 1 400 Kč.

Úřady ale netrápí jen telefonování za jízdy nebo na kole. Nově bojují proti pro nás trochu nepochopitelnému zahalování obličeje za volantem. Podle nových pravidel řidič za žádných okolností nesmí mít za volantem zakrytý obličej. Tento zákaz se vztahuje na různé šátky, masky, šály, ale také v Německu aktuální burky. Opatření podle úřadů reaguje na usnadnění automatických kontrol v silničním provozu, ale zcela logicky se nevztahuje na motorkáře. Pokud tedy řidič automobilu toto nařízení poruší, dočká se pokuty ve výši 60 eur, tedy asi 1 500 Kč.

Článek je zařazen v: Německo , pokuty , sazebník ppokut , burky , telefonování za jízdy , sazebník pokut , policie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama