Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama
Zprávy

Němci vynalezli revoluční kolo. Brzdy mu vydrží navždy

Technologickému vývoji podléhá prakticky všechno. Princip funkčnosti litých kol a kotoučových brzd však zůstával dlouhá léta prakticky beze změn. To se možná brzy změní. Společnost Continental totiž vynalezla způsob, jak efektivně ušetřit na váze, zlepšit brzdný účinek a ještě zdokonalit funkci samotného kola.
Vydáno: 18.08.2017
Continental Concept
Continental Concept Autor: Continental
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Koncept litého kola od společnosti Continental vypadá futuristicky a již na první pohled zaujme novátorskou konstrukcí. Aby totiž brzdové kotouče byly umístěny přímo na vnějším límci kola, to jsme ještě neviděli. Podle Continentalu má však takový kotouč daleko vyšší brzdnou účinnost a navíc může být brzdné ústrojí daleko lehčí. Odpadá totiž nutnost konstrukce jakéhokoliv dalšího držáku, na kterém by kotouč byl připevněn.

Continental si nicméně od takového kotouče slibuje ještě další a daleko podstatnější vlastnosti. Použité kotouče by totiž měly vykazovat stejně dlouhou životnost jako samotné auto, a proto jediné, co bude podléhat většímu opotřebení, by měly být brzdové destičky.

Spousta výhod. Teoreticky 

Tím však výhody konceptu revolučního kola nekončí. Změnou konstrukce a použitím hliníku je snížena náchylnost ke korozi a vzhledem ke hmotnosti kol a budoucí elektrifikaci zajišťují taková kola navíc i vyšší dojezd s nižší spotřebou paliva. Nehledě na jízdní komfort a lepší jízdní vlastnosti. Německá firma zároveň s tím dodává, že se touto konstrukcí navíc povedlo zajistit také vyšší účinnost regenerativního brzdění. Baterie elektromobilů tak budou při zpomalování silněji dobíjeny, čímž se opět zvýší dojezd.

Zdá se tedy, že bychom mohli stát na prahu malé revoluce, která změní podobu automobilu. Jeden malý háček však přesto zůstává. Kol se hned tak nedočkáme. Continental prozatím ještě neuskutečnil ani reálné testy na skutečných silnicích a výsledky z laboratoří mohou být oproti vnějšímu světu výrazně zkresleny. Netradiční konstrukce navíc vyvolává i spoustu otázek. Budou taková kola dostatečně pevná i na rozbitějších cestách? A co kotouče na dírách, nebudou se kroutit? Vždyť ráfky se jak známo mikroskopicky deformují, ačkoliv se výrobci snaží o opak. A jakou budou mít takováto kola setrvačnost?

Zodpovězení těchto a mnohých dalších otázek ještě nějaký čas potrvá. Vzhledem k německé urputnosti by však touha přivést revoluční kola do sériové výroby mohla Continentalu vydržet.

Článek je zařazen v: Continental , kolo , Němci , Německo , technika , věda , revoluce , litá kola , ALU kola , kotouč , brzdové kotouče , regenerativní brzdění , elektromobily , budoucnost , elektromobilita , automobily , budoucnost automobilů
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama