Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama
Zprávy

Největší tatrovka všech dob putuje do Německa

Tatra se v poslední době vyhrabala ze dna a pod novými vlastníky zase jede. A stále častěji z jejích bran vyjíždějí speciální exempláře.
Vydáno: 19.08.2015
Tatra T-515-7 16x8.
Tatra T-515-7 16x8. Autor: Tatra
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Několik měsíců v kopřivnické Tatře pracovali na speciálním modelu řady T-815-7, ze kterého se vyklubal největší nákladní vůz se značkou Tatra, a snad i dokonce největší v českých dějinách. Teď je hotov a putuje k zákazníkovi do Německa. Tatra se vedle klasických nákladních vozů a hasičských i vojenských trucků začala orientovat i na podvozky pro speciální účely. Jedním z nich je právě největší či nejdelší tatra, jaká kdy vnikla.

Truck v hodnotě kolem 10 milionů korun si objednali v Německu jako nosič vrtné soupravy, kde ji také namontují. Proto ta ukrutná délka přes 18 metrů. Tatra váží 84 tun, i s nástavbou to bude ještě o několik tun více. Na šířku kolos měří 3 metry na výšku téměř 2,5 metru. Podvozek má znak náprav 16x8 přesně podle požadavků zadavatele, přičemž poloměr otáčení činí 15,5 metru. Tatrovka však může mít v této konfiguraci poháněné všechny nápravy. První tři a poslední tři jsou řiditelné, přičemž zadní se ovládají pomocí elektroniky.

 Největší tatru pohání vidlicový dvanáctiválcový vodník Caterpillar C-32 o objemu 32 l s výkonem 839 kW a krouticím momentem dosahujícím 5143 Nm. Tahle až děsivá čísla ovšem nevyjadřují to, co se dostává prostřednictvím tzv. distribuční převodovky na kola. Plný výkon motoru a jeho maximální krouticí moment jsou samozřejmě určeny vrtné plošině, při jízdě tatra využívá jen asi polovinu výkonu motoru i krouticího momentu, což je ošetřeno zásahem elektroniky. Aby tuhle „strojovnu“ bylo vůbec možné uchladit, dostala tatra dva rozměrné chladicí bloky s ventilátory, jež našly své místo za kabinou.

 

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama