Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama
Zprávy

Největší mor pro teenagery za volantem je mobil

Že teenageři jezdí rychle, o tom není třeba pochybovat. Ale je to není ten důvod, proč bourají. Jejich chyba je především v tom, že se nevěnují řízení. To říká oficiální výzkum.
Vydáno: 27.03.2015
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Americká neziskovka AAA Foundation, která se zabývá bezpečností dopravy, udělala výzkum, do kterého zapojila 1700 mladistvých. V roce 2013 a 2014 vybavila jejich vozy kamerami a hlídala, co dělají za jízdy. Zkoumala, co bylo příčinou jejich nehod. Z 58 % jde celá nehoda na vrub nevěnování se jízdě, především kvůli mobilu a povídání se spolujezdcem.

Každopádně výzkum ukázal, že pokud někdo sjede ze silnice, je to z 89 % zaviněno právě nepozorností při řízení. Také u nárazů do vozidel zezadu je to nejčastější důvod – v 76 % (co neubrzdíš, neukecáš). A pozor – při sledování mobilu řidiči nesledovali jízdu v průměru po dobu 4,1 sekundy. Při rychlosti 50 km/h je to vzdálenost neuvěřitelných 57 m, kterou ujede řidič poslepu.

A co je nejčastější hřích – povídání se spolujezdcem. I když není tak velký, protože při něm nakonec vyplynulo jen 15 % všech nehod. Takže při povídání se sice snižuje pozornost, ale ne tak intenzivně, jako v případě používání mobilu.

Chtěli bychom ale upozornit, že výsledky průzkumu jsou z USA. Mezi zkoumanými řidiči tak byli chlapci a dívky ve věku 16 až 19 let. To by u nás nebylo možné, protože v Čechách je možné řidičský průkaz na auto vydat jen od 18 let.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama