Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama
Zprávy

Nejrychlejší diesel světa! Alpina D5 S

Boj o nejrychlejší sériově vyráběný diesel vyústil v zajímavou přetahovanou mezi automobilkami Porsche a Alpina. Až doposud nejrychlejší dieselová střela Panamera Diesel 4S dotáhla rychlost na metu 285 km/h. Nová Alpina ale jede o 1 km/h rychleji!
Vydáno: 06.09.2017
Alpina D5 S
Alpina D5 S Autor: Alpina
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Již v polovině července jsme vás informovali o tom, co Alpina chystá. Nyní je ale jasné, že s oficiální fyzickou premiérou to automobilka stihne už na letošní výstavu ve Frankfurtu. Oficiálně nejrychlejší dieselový vůz světa je tady. Prvenství mu však patří jen v provedení sedan. Proč?

Jak jsme zmínili na začátku, Alpina si cenné prvenství urvala jen díky jednomu kilometru v hodině. Toho však dosahuje pouze model D5 S sedan. Kombi jede totiž „jen“ 283 km/h. Ale nechme drobností. V první řadě půjde o fenomenální cestovní vůz stvořený k překonávání dlouhých tras při rozumné spotřebě.

Tři litry, tři turba!

Alpina D5 S ve svých útrobách nakonec skrývá třílitrový vznětový šestiválec, který je ovšem dopován hned trojicí turbodmychadel. Samo BMW od tohoto počtu upustilo a nový naftový vrchol pro řadu 7 nabízí se čtyřmi turby. Podle vyjádření Alpiny je ale přesně takovýto počet nejlepší. Trojice speciálně nastavených turbodmychadel totiž vznětovému šestiválci zajišťuje až překvapivou agresivitu, což Alpina dokazuje i přiložením výkonového grafu. Již ve 2000 otáčkách za minutu bude totiž motor dávat 238 koní a 800 Nm, což je na dieselové poměry neslýchané.

A jaký je maximální výkon? Maximum síly se ustálilo na 388 koních v pásmu od 4000 do 5000 otáček. Nejvyšší točivý moment 800 Nm pak bude k dispozici mezi 1750 až 2650 otáčkami. Není tedy divu, že zrychlení z 0 na 100 km/h zabere dieselovému supersedanu jen 4,4 sekundy (kombi 4,6 sekundy) a na 200 km/h se z klidu podívá už za 17 sekund!

Dvoutunový macek

Alpina D5 S ale nebude žádné pírko. Německý výrobce se opět zaměřil na maximální komfort, takže původní BMW řady 5 pořádně přibralo. Sedan váží 1930 kilogramů, provedení kombi pak dokonce 2035 kilogramů. Díky přibrané hmotnosti, ještě lepšímu vytlumení a použití silnějších protihlukových skel ale bude jízda s oběma provedeními procházkou v růžové zahradě, při níž téměř nic neuslyšíte.

K naprosté jízdní pohodě mají nově dopomoci také elektricky ovládané tlumiče Bilstein se zkrácenými pružinami. Aby toho ale nebylo málo, nabídne Alpina za příplatek i řízení zadní nápravy, které bude schopno natáčet zadní kola až o 2,5 stupně. To žádná nová pětka nemá!

Skoro 40centimetrové kotouče

Ještě než přejdeme k ceně, musíme zmínit také kola a brzdy, které patří k nejvýraznějším devízám Alpiny. Modely D5 S dostanou totiž vpředu hned 395 milimetrové kotouče a vzadu dokonce talíře o rozměru 398 milimetrů. O účinnou deceleraci při prudším brzdění tak nebude nouze. Dostatek trakce ostatně zajistí i standardně dodávaná vícepaprsková kola s rozměrem 20 palců na pneumatikách 255/35 vpředu a 295/30 vzadu (285/30 u kombi).

A co to celé bude stát? V kruzích Alpiny je poměrně neuctivé, ptát se hned po příchodu do showroomu na cenu. Předem je tedy lepší počítat s tím, že základní cena 2 294 000 Kč za sedan, resp. 2 359 000 Kč za kombi ještě poroste.

Článek je zařazen v: Alpina , Alpina D5 S , Alpina D5S , nejrychlejší dieselové auto , nejrychlejší diesel , nejrychlejší kombi , nejrychlejší sedan , dieselová Alpina , Alpina diesel , nová Alpina , nová Alpina D5 , nová Alpina B5
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama