Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama
Zprávy

Návrat karosářství. Rolls-Royce Sweptail, nejdražší auto světa

Netradičně pojatý Rolls-Royce Sweptail je jediný svého druhu. Je postavený na míru svému majiteli, který se podílel na jeho návrhu. Je to návrat zakázkové karosařiny, která slavila zlaté časy v předválečném období
Vydáno: 17.06.2017
Unikátní Rolls-Royce na míru je auto za stamiliony.
Unikátní Rolls-Royce na míru je auto za stamiliony. Autor: Rolls-Royce
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

I superluxusní auta, jako třeba Roll-Royce Phantom, jsou dnes levnější než před osmdesáti nebo sto roky. Vyrábí se totiž v relativně velkých sériích a individualizace se většinou omezuje na nevšední čalounění, barevné provedení nebo speciální doplňky výbavy. Jen málokdy jde o skutečné unikáty postavené na zakázku. Teď nemluvíme o často kýčovitých úpravách ve stylu Mansory, ale o skutečně zakázkových stavbách, které splňují veškeré standardy automobilek. Něco takového umí třeba Ferrari v rámci svého programu „One Off“ a jak se nyní ukázalo, tak také Rolls-Royce svým programem Bespoke.

Právě v něm vznikl pozoruhodný vůz Sweptail s unikátním stylem i charakterem, který je navržený podle přání svého majitele. Na základě modelu Phantom sedmé generace (osmá už je na cestě) vzniklo velké dvoudveřové a dvoumístné kupé se speciálně tvarovanou špičatou zádí, která je odkazem na klasické „rollsy“ z dob začátků automobilky. Tento tvar, stejně jako provedení vnitřních ploch a prosklená střecha, současně odkazují na umění při stavbě luxusních jachet.

Auto s cenovkou jachty

Zpracování ručně vyráběné karoserie je dokonalé, a to nejen zvenku, ale také uvnitř. Cílem při návrhu interiéru byla maximální jednoduchost a elegance. Například hodinky v přístrojové desce jsou vykládané dýhou z ebenového dřeva a mají titanové ručičky, stejně jako hlavní přístroje. Samozřejmostí je za sedadly umístěná police na klobouky či chladnička na šampaňské se sklenicemi. Nechybí ani schránky v bocích na kufříky. Intenzivní vývojové práce byly věnované také prosklené střeše.

Cena na zakázku stavěného kupátka činí značných 400 milionů korun. Za žádné nové auto momentálně nedáte víc, i vozy Bugatti nebo Koenigseggu stojí zlomek. I když jsou to obrovské peníze, svojí hodnotou odpovídají podobným stavbám v předválečném období, kdy slavily největší boom.

Článek je zařazen v: Rolls-Royce Sweptail , karosárna , zakázková karoserie , nejdražší auto
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama