Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama
Zprávy

Na prodej je vzácné BMW M1. Cena je však ohromující

Mnichovské vozy nikdy nebývaly levné. Za kvalitu, jízdní dynamiku, ale i značku se zkrátka platí. Když si k tomu přičtete ještě fakt, že BMW M1 je dodnes v podstatě jediným ryzím supersportem, který tato automobilka kdy vyrobila, máte jasno. Ale stejně - takovéhle peníze?
Vydáno: 26.07.2017
BMW M1
BMW M1 Autor: BMW
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Věděli jste, že BMW M1 ve své DNA ukrývá i část italských kořenů? Při jeho vývoji totiž ruku k dílu přiložilo také Lamborghini a kupříkladu design pochází od samotného Giorgetta Giugiara. Legendární placka se tak i po letech všem ostatním BMW vymyká. Lamborghini původně mělo dokonce zajišťovat i část výroby, kvůli přehnaným finančním požadavkům však Němci od spolupráce odstoupili a projekt dokončili sami, byť s pomocí několika zběhlých inženýrů od italské automobilky.

První BMW s motorem uprostřed ve své civilní verzi vzniklo hlavně jako homologační speciál, aby automobilka vyhověla tehdejším pravidlům a mohla s vozem závodit. Přesto se však M1 stala doslova ikonou všech příznivců značky. Vozu si dokonce i samotná automobilka váží natolik, že jeho jménu muselo později ustoupit označení BMW řady 1, které se v nejrychlejším provedení dočkalo upraveného názvu 1 M.

Jen 453 kusů

Atmosférický šestiválcový motor s objemem 3498 ccm, výkon 204 kilowattů, maximální rychlost až 262 km/h, zrychlení na 100 km/h už za 5,6 sekundy a hmotnost okolo 1300 kilogramů - to byla na přelomu 70. a 80. let skvělá čísla. A pak je tu exkluzivita. Civilních BMW M1 vzniklo totiž za tři roky výroby pouhých 456 kusů, z toho tři pouze pro interní účely automobilky. Není tedy divu, že se za ně movití fanoušci dnes nezdráhají zaplatit.

Připomeňme si, že aukční síň RM Sotheby's před necelým rokem prodala skvěle zachovalý a jen minimálně jetý kus za zhruba 12,8 milionu korun. Nyní je však k mání vůz s mnohem větším nájezdem (13 584 kilometrů) za ohromujících 745 tisíc dolarů, tedy v přepočtu přes 16,5 milionu korun. A to se zdá být opravdu ambiciózní cíl. Pokud by však některý z fanoušků požadovanou sumu zaplatil, ostatní majitelé mu jistě poděkují - hodnota tohoto superauta by tak na trhu opět znatelně vzrostla. Tak se nechme překvapit.

Článek je zařazen v: BMW M1 , BMW M , BMW , aukce , prodej , supersport , superauto , závodní auto , oldtimer , youngtimer , sporťák , drahé BMW
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama