Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama
Zprávy

Na dálnici se testuje radar, který ukáže i značku hříšníka

ŘSD jde na příliš rychle jedoucí řidiče psychologicky. Když nepomáhá výstraha anonymní, tak bude adresná. Nový radar upozorní hříšníky, že jedou moc rychle a ukáže jim i jejich značku.
Vydáno: 17.09.2014
radar - značka
radar - značka Autor: thinkstock.com
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Tenhle radar se jmenuje MOTES. Toto zařízení vyvinula na základě podnětu a úzké spolupráce s ŘSD ČR firma Eltodo. Mobilní radar změří rychlost vozidla a zároveň dokáže identifikovat jeho poznávací značku. Obě informace následně zobrazí na LED vozíku, umístěném obvykle několik set metrů za snímačem. Nasazení mobilního radaru se předpokládá zejména v opravovaných úsecích dálnic, kde z hlediska statistiky hrozí silničářům největší nebezpečí od nákladních vozů a vozidel překračujících povolenou rychlost. Po zavedení výstražných prahů jde o další bezpečnostní prvek ke zvýšení bezpečnosti zaměstnanců ŘSD i řidičů samotných.

„Moderní mobilní radar zobrazí téměř okamžitě poznávací značku i okamžitou rychlost vozidla. Při překročení bezpečné rychlosti bude upozorňovat řidiče i varovným textem. ŘSD hledá řešení, které bude mít významný podíl na snížení nehodovost na rekonstruovaných silničních tazích. Je to prostředek zvýšení bezpečnosti práce na silnicích a zároveň dopravně preventivní prostředek obecně. Jeho účinnost v současné době vyhodnocujeme ve spolupráci s policií. Po vyhodnocení budeme zvažovat, zda tento mobilní preventivní radar budeme vždy na opravovaných úsecích nasazovat,“ říká Soňa Křítková, pověřená vedením ŘSD ČR.

 Nový radar MOTES Foto: ŘSD

Nový radar MOTES. Foto: ŘSD

 

Testovaný systém MOTES dodává ŘSD ČR firma Eltodo. Celá soustava sestává z mobilního radarového vozíku a informačního vozíku LED, který na ploše zhruba 2 x 2,5 metru zobrazí údaje o měřeném vozidle. Vozík LED se signalizačním zařízením je obvykle umístěn cca 200–300 m ve směru jízdy od mobilního radaru, obě zařízení jsou spojena bezdrátově a přenos dat je okamžitý.

„S vývojem jsme začali na počátku roku 2014, v první polovině dubna jsme získali potřebné schválení a v červnu byl prototyp hotov. Funkční prototyp předvedlo Eltodo složkám údržby ŘSD, MD, MV a policii dne 2. července,“ říká Michal Prášil, který se na vývoji mobilního radaru MOTES podílel. „Od nápadu k výrobě prototypu uběhlo něco přes půl roku, po dalších dvou měsících je již zařízení zkoušeno v provozu. Podobné zařízení se úspěšně používá například ve Francii a Belgii,“ dodává.

Systém měří rychlosti až do 200 Km/h s odchylkou pouhá 3 % a dokáže rozpoznat nejméně 85 procent SPZ z více než dvaceti evropských zemí. Umí ukládat statistická data o naměřených rychlostech, které si provozovatel může stahovat dálkově přes webové rozhraní. MOTES je vybaven pokročilými akumulátory, které mu zajistí nepřetržitý provoz nejméně na 48 hodin.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama