Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama
Zprávy

Mustangy dostanou tichý režim. Kvůli stížnostem sousedů

Zvuk velkého osmiválce patří mezi ty nejkrásnější věci automobilového světa. Ne každý to ale dokáže ocenit. Ford proto nyní pro osmiválcové Mustangy chystá speciální režim „dobrého souseda“, který by měl zamezit stížnostem a konfliktům s policií.
Vydáno: 02.08.2017
Ford Mustang bude ve městě díky nové funkci nenápadně tichý.
Ford Mustang bude ve městě díky nové funkci nenápadně tichý. Autor: FORD
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Ford svou novinku pojmenoval Good Neighbor Mode, tedy v překladu režim dobrého souseda. Má dvě různé funkce, které podle americké automobilky mají prospět mezilidským vztahům. Tou první je tiché startování, kdy si osmiválcové verze Mustangu po nastartování odpustí obvyklé burácení, třeba když se jedete o víkendu brzy ráno projet. Druhou je pak tichý jízdní režim, kdy výfuky přivřením klapek tlumí osmiválcové dunění během jízdy, což se hodí především ve městě.

Možná to celé zní trochu zvláštně, má to ale svou logiku a rozhodně je to sympatičtější než opačný postup, kdy malé motůrky ve vcelku obyčejných autech díky speciálním klapkám, reproduktorům a různým vibrátorům znějí jako formule. S nápadem přišel Steve von Foerster, někdejší šéf vývoje ve Fordu, když na něj jednou kdosi zavolal policii kvůli tomu, že jeho Shelby GT350 byl příliš hlasitý. Z místa sice včas odjel a pokutě se vyhnul, nepříjemný zážitek mu ale zjevně nedal spát.

Když nechcete provokovat

Novou funkci dostane modernizovaný Mustang pro modelový rok 2018 a údajně bude možné nastavit si i její načasování. Auto tak bude například vědět, že o víkendu před osmou ráno musí být tiché, ale jinak si může bez ostychu pořádně zařvat a udělat tak radost majiteli i všem nadšencům v blízkém okolí. Kromě toho se pak intenzita zvuku bude lišit i v jednotlivých jízdních režimech Normal, Sport a Track.

Režim tichého startování sníží hlučnost auta přibližně o 10 decibelů na výsledných 72 decibelů. Právě hluk blížící se 80 decibelům je podle Fordu lidem nepříjemný. Při jízdě by pak prý Mustang neměl dělat větší rámus než „běžná myčka na nádobí“. Nová funkce je tak dobrou zprávou pro všechny sousedy světa – Mustang je totiž dlouhodobě nejprodávanějším sporťákem planety a jeho výskyt tak rozhodně není neobvyklý.

Právě hlasité vytáčení motoru patří podle průzkumu po ránu mezi nejotravnější věci, stejně jako třeba sekání trávy. Ford na to téma natočil i krátké video, jak být dobrým sousedem:

Článek je zařazen v: zvuk osmiválce , Ford Mustang , režim dobrého souseda , Mustang V8
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama