Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama
Zprávy

Měření na D1 se odkládá. Tendr na radary byl neplatný

Už několik měsíců se mluví o tom, že stát na D1 spustí velké měření rychlosti. Pod dohledem radarů je ale nakonec jen jediný úsek. Kvůli špatně vypsanému tendru na plošné měření rychlosti na D1 tak můžeme zapomenout.
Vydáno: 18.10.2017
Měření rychlosti na D1
Měření rychlosti na D1 Autor: Ministerstvo dopravy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Tedy, alespoň prozatím. Ale vezmeme to popořádku. Jen asi před týdnem jsme vám říkali o tom, že ŘSD spustí úsekové měření mezi Velkým Meziříčím a Lhotkou. To už by mělo být plně v provozu a podle všeho také je a zatím zůstane jediným měřeným úsekem na celé D1. To proto, že na dodavatele techniky pro měření rychlosti pro tento úsek byl vypsán tendr už dříve a byl v pořádku. Následně tedy stát vypsal další soutěž na dodavatele technologií nutných pro zajištění měření rychlosti projíždějících vozidel, a to pro většinu dálnice D1. Tady ale narazil.

Minimálně do jara mají řidiči pokoj

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) totiž celé výběrové řízení zrušil, a to po stížnosti slovenského dodavatele telekomunikačních technologií a sítí Movys. Ten tvrdil, že soutěž byla vypsána tak účelově, aby se do ní mohl přihlásit a zároveň ji vyhrát jediný dodavatel, a to společnost Cisco. Šlo hlavně o parametry routerů měřící techniky, s čímž po kontrole průběhu výběrového řízení ÚOHS souhlasil. Podle něj totiž zadavatel specifikem technických požadavků na routery vědomě znevýhodnil ostatní možné dodavatele a účastníky soutěže.

ŘSD toto nařčení odmítlo, nicméně v novém tenderu, který je již vypsán, přísná technická specifika zmizela. I proto se Movys do soutěže znovu přihlásil a znovu bojuje o to, aby mohl dodávat kompletní měřící techniku. Soutěž je vypsána až do jara příštího roku, přičemž výherce by pak měl být schopen radary nasadit co možná nejrychleji.

Celé toto zdržení nemá jen dopad na posunutí měření na D1, které se smrsklo jen na ten jediný úsek u Velkého Meziříčí. Problémy kvůli tomu má například město Benešov, pod které spadá část D1, na které se měla měřit rychlost. Město se totiž na nové měření důkladně připravilo, když ze svého rozpočtu vyčlenilo 5 milionů korun na nákup nového technického vybavení a na platy nových úředníků, kteří budou mít přestupky z měřeného úseku na starosti. Ačkoliv to je trochu problém, zástupci Benešova se rozhodli techniku i nováčky ve svém týmu zatím využívat při vyřizování přestupků a pokut přímo z města. Až bude spuštěno úsekové měření na D1, přiberou si úředníci i tuto agendu.

Článek je zařazen v: měření rychlosti , D1 , úsekové měření rychlosti , opravovaný úsek D1 , ŘSD , tendr , výběrové řízení , Ministerstvo dopravy , dálnice D1
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama