Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama
Zprávy

Mazda vrátí Wankel!

Motor s rotačním pístem, takzvaný Wankel, se zase objeví v jednom modelu značky Mazda. Bude to sporťák RX-9.
Vydáno: 22.10.2014
Mazda RX-9 Vision
Mazda RX-9 Vision Autor: Alex Hodge
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Už v roce 2017 by se měl objevit na některé ze světových výstav koncept vozu Mazda RX-9. Ten bude mít nejen extrémně lehkou karoserii z drtivé většiny vyrobenou z uhlíkových kompozitů, ale také nový Wankelmotor s dvojicí pístů.

Nový agregát dostane dvojici kompresorů, které budou spalovací komory o objemu 1,3 litru přeplňovat. Nepůjde o obyčejné kompresory. Pohánět je totiž bude elektřina, takže nástup tlaku bude okamžitý. Tím by se měl vyřešit jeden z problémů konstrukce tohoto agregátu – nízký točivý moment.

Jak vyřeší další problémy, což je vysoká spotřeba paliva i oleje, zatím nevíme. Ale Mazda na tom prý usilovně pracuje. Koncept by měl produkovat výkon na 330 kW, což je opravdu pěkná porce síly.

 

 

Auto bude představeno k padesátému výročí prvního vozu s wankelovým motorem v Mazdě 1967 Cosmo Sport 110S. Ale nepůjde prý jen o koncept. Tři roky ještě budeme muset počkat, ale dočkáme se. V roce 2020 by se měla Mazda RX-9 dostat i na silnice.

Na obrázcích vám představujeme vizi Mazdy RX-9 od designéra Alexe Hodge.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama