Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama
Zprávy

Manažer VW přiznal vinu za Dieselgate. Hrozí mu 169 let vězení

Oliver Schmidt, který byl někdejším šéfem vývojového centra Volkswagenu v americkém Michiganu, se podle agentury Reuters rozhodl před soudem přiznat podíl viny na kauze Dieselgate. Hrozí mu za to tolik let vězení, že by na ně nestačily ani dvě délky průměrného českého života.
Vydáno: 26.07.2017
Podvody s emisemi stály Volkswagen už miliardy dolarů.
Podvody s emisemi stály Volkswagen už miliardy dolarů. Autor: iStock
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Mluvčí federálního soudu v Detroitu David Ashenfelter tamnímu předsednictvu v úterý ráno oznámil, že se Schmidt rozhodl k celé kauze přiznat. Informovala o tom agentura Reuters. Schmidtův soudce David DuMouchel zároveň s tím uvedl, že někdejší špička koncernu VW může být v takovém případě obviněna z celkem 11 zločinů, za které hrozí až 169 let vězení.

Celý případ rozhodně není jednoduchý. Vyšetřovatelé museli projít celkem 4,3 milionu smluv a dokumentů, které čítaly na 40 milionů stran. O samotné vině bude v konečném důsledku rozhodnuto až po několika slyšeních a finálním vyjádření poroty.

Oliver Schmidt z amerického Volkswagenu.
Oliver Schmidt z amerického Volkswagenu.
US federal court

Odpovědnost pro všechny

Vrchní vyšetřovatel FBI Andrew McCabe již v lednu uvedl, že špičky koncernu Volkswagen požene k odpovědnosti. „Nyní je konečně jasné, že vedení Volkswagenu o podvodných praktikách vědělo. Sice nemůžeme do vězení vsadit celé společnosti, jednotlivé osoby, které o takových skandálech věděly, však potrestat lze,“ dodává McCabe.

Připomeňme si, že Volkswagen celá kauza jen na území USA stála již 25 miliard dolarů. Na rozdíl od Evropy, která má tendenci své automobilky spíš chránit, má navíc na Němce spadeno i současný americký prezident. Volkswagen souhlasil s tím, že všichni američtí majitelé, kteří si takto postižená auta koupili, dostanou odpovídající kompenzaci, která se vyrovná ceně nového vozu. Automobilka tak celkem vykoupila zhruba 500 000 aut. 

Článek je zařazen v: dieselgate , VW , USA , soud , vězení , trest , sazba , porota , riziko , životní prostředí , energie , diesel , nafta
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama