Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama
Zprávy

Lotus 3-Eleven: Destilát rychlosti

Lotus v Goodwoodu představil svůj nový vůz. Jmenuje se 3-Eleven a je jak v silniční, tak i okruhové verzi. Auto je to opravdu puristické. Ale to k tomu patří. Vždyť suchá hmotnost vozu je pouhých 900 kg.
Vydáno: 27.06.2015
Lotus 3-Eleven
Lotus 3-Eleven Autor: Lotus
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Jde o klasický koncept – trubkový rám pokrytý karbonovými díly, bez střechy, s jedinou sedačkou a s motorem uprostřed. Pořádným motorem. Jde totiž o vidlicový šestiválec o objemu 3,5 litru, který při 7000 otáčkách produkuje výkon 336 kW a při 3500 ot./min pak nabízí točivý moment 450 N.m.

Závodní verze má sekvenční šestistupňovou převodovku, silniční pak klasický manuál. Lahůdkové je, že v obou verzích je pak samosvorný diferenciál Torsen. Jako sportovní auto to je vyložený skvost. Vždyť z 0 na 100 km/h zrychlí za méně než tři sekundy a maximální rychlost je u Race verze 280 km/h, u silniční díky menšímu přítlaku o deset víc.

 

Auto je jednomístné, ale pokud bude majitel chtít, může si pořídit jedno další taxikářské sedadlo. A když přihodí nějaký další peníz, dostane šestibodové pásy splňující normy FIA.

O tom, že auto je tak ostré, že nebude vyhovovat každému (jsou to skutečná slova generálního ředitele Lotusu), dokládá i to, že se vůz prohnal po testovací trati Hethel. Dosud tu rekord držela Evora 400 s 32 sekundami. 3-Eleven to zvládl (a teď se podržte dost pevně židle, ať nespadnete) za 22 sekund!

Cena vozu je přes tři miliony korun u silniční verze a o 1,2 milionu korun víc u verze závodní. Produkce je omezena na symbolických 311 kusů.

Lotus Elise Time Attack

Okřídlený Lotus si postavil Angličan doma v garáži

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama