Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama
Zprávy

Laser zničí motor auta na kilometr daleko

Jak zastavit auto, které je nebezpečné? Jak ochránit životy vojáků, když je ohrožuje náklaďák plný výbušnin nebo Jeep nacpaný až po střechu ozbrojenými džihádisty? Co třeba mu rozstřelit motor výkonným laserem?
Vydáno: 09.03.2015
Athena laser
Athena laser Autor: Lockheed Martin
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Už je to docela dlouho, co jsme vám ukazovali bezpečnostní zábranu, která bude chránit úřady třeba v Iráku nebo Afghánistánu. Jde o velké ocelové konstrukce, kterými neprojede ani kamion naložený výbušninami. Jenže to je stále nedostatečná ochrana, protože auto se tím pádem dostalo na dosah vojáků, kteří dané místo stráží. A když u kontrolní hlídky vybuchne silná nálož, zemřou lidé. Tak je důležité auto zastavit už dřív. Jak? Jako hvězda smrti.

Bariera proti teroristům - gif

Konec sebevražedným teroristům! Tímhle neprojedou

 

Známe to z mnoha a mnoha sci-fi seriálů a filmů a snad bychom si vzpomněli i na pár kreslených animáků, kde se několik paprsků spojilo v jeden a získalo tak ohromnou ničivou sílu. Za všechny jediný – Hvězda smrti ze Star Wars.

A na podobném principu se prý nyní vyvíjí speciální rychlý laserový paprsek, který by dokázal zaměřit motor blížícího se vozu a zničit mu motor. Systém ATHENA, tedy Advanced Test High Energy Asset, je složený hned z několika laserů, které se složí dohromady, čímž vznikne něco, co dokáže na vzdálenost až 1,6 kilometru způsobit, že se motor roztaví. Žádná exploze. Prostě se přehřeje a rozteče. Nemá to být žádný útočný systém, ale věřte Američanům.

Flip Over Car - Obrázek 4

Nepotřebuju pomoct, mám jen divné auto

 

Zvlášť když víme, že se tento systém už se testuje na jiných polích – třeba sestřelování bezpilotních letadel nebo raket. Paprsky laseru mají tu výhodu, že přesně neustále víte, kam míří a lze tak s nimi přesně kopírovat dráhu, ať jde o jakýkoli prostředek. Odpálit řídicí systémy letící střely by tak mělo být jednodušší, než ji sestřelovat jinou hlavicí. Bohužel systém není zase až tak propracovaný a při testech je menší než padesátiprocentní úspěšnost. Jenže u pomalu jedoucích aut (i když pojedou na plný výkon, proti raketě jsou to šneci) je to o dost jednodušší.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama