Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama
Zprávy

Lamborghini konečně vysvětluje, jak zajelo rekordní jízdu

Lamborghini Huracán Performante se před pár týdny stalo nejrychlejším autem na Nürburgringu. Ale výsledný čas byl tak překvapivý, že vzbudil hodně pochybností. Ty teď italská automobilka hodlá rozprášit.
Vydáno: 20.04.2017
Lamborghini Huracán Performante je na okruhu extrémně rychlé.
Lamborghini Huracán Performante je na okruhu extrémně rychlé. Autor: Lamborghini
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Čas měřeného kola, kterým Lamborghini doslova vyrazilo dech, je 6:52,01. Jakmile byl zveřejněn, ihned se začalo řešit, jestli je takový čas vůbec možný. Vyrojilo se také hodně otázek o tom, jak ho Huracán vůbec mohl dosáhnout. Zástupci Lamborghini se ke všem spekulacím moc nevyjadřovali, a tak vznikaly až konspirační teorie o tom, že jde vlastně o podvod.

Teď to ale vypadá, že o podvod opravdu nešlo, že se jen automobilce podařilo něco, co zatím nikomu jinému. Tedy dotáhnout technologie k dokonalosti a maximálně využít aerodynamiku. To se jí podařilo díky zbrusu novým prvkům aktivní aerodynamiky, které se označují zkratkou ALA, což znamená Aerodinamica Lamborghini Attiva.

Fyzikální zákony a vyspělé technologie

Ve výsledku má Huracán Performante oproti své standardní verzi přítlak navýšen až o neskutečných 750 %. A jak toho dosáhl? Velkou roli v tom hraje mohutné přítlačné křídlo. To má totiž dvě duté stojny, ve kterých je klapka upravující proudění vzduchu. Pokud je uzavřena, vzduch pouze obtéká křídlo a tím pomáhá k vyšší stabilitě a rychlosti v zatáčkách. Pokud se ale klapka otevře, vzduch proudí i skrz křídlo, což zase snižuje odpor a napomáhá rychlejší akceleraci.

Součástí systému ALA je také přední nárazník, ve kterém najdeme stejnou klapku upravující proudění vzduchu. Ten v praxi funguje vlastně stejně jako zadní křídlo. Jen reaguje na sešlápnutí plynového pedálu. Jakmile řidič plyn hodně přišlápne k podlaze, klapka se otevře, čímž upravuje odpor a tím zlepšuje akceleraci auta. K tomu všemu umí tento systém pracovat i s tím, jestli auto jede v zatáčce nebo po rovině. V případě zatáčky je pak schopen přítlakem zatížit vnitřní kolo a usnadnit tak řidiči zatáčení.

Upřímně si myslíme, že tohle všechno jsou vcelku pádné argumenty, které hovoří ve prospěch Lamborghini. Automobilka prostě jen vymyslela něco, co zatím nikdo jiný. Důkazem budiž fakt, že navzdory tomu neskutečnému přítlaku se nesnížila maximální rychlost auta. Italům se to zjevně opravdu povedlo.

Článek je zařazen v: rekord , Lamborghini Huracán , Nürburgring , Lamborghini Huracán Performante
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama