Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama
Zprávy

Krásný křižník plný chromu. Dílo slavných karosářů ze 60. let

V 50. a 60. letech minulého století vznikala celá řada nádherných sportovních aut v dílnách malých karosářských společností. Jedny z nejkrásnějších aut tehdy vyráběla Ghia, jejíž slavné jméno pozdeji fakticky pohřbil Ford.
Vydáno: 18.07.2017
Italská Ghia vyráběla auta pro hollywoodské hvězdy.
Italská Ghia vyráběla auta pro hollywoodské hvězdy. Autor: RM Sotheby's
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Neobyčejné a dodnes nesmírně působivé sporťáky se znáčky Ghia na karoserii jsme vám ukazovali už několikrát. Vzpomeňte si třeba na elegantní Fiat 8V Supersonic nebo dramatický Vaughn SS Wildcat, které pocházejí z první poloviny 50. let. I o dekádu později však turínská Carozzeria Ghia pořád uměla zaujmout, jak dokazuje model s označením L 6.4. Je to vlastně americký muscle car v italském obleku, který vznikl ze spolupráce s Chryslerem.

Auto celebrit

Říká vám něco skupina Rat Pack? Pokud jste trochu starší, tak možná ano. Jednalo se o spolek populárních umělců, do jehož řad patřili například Humphrey Bogard, Frank Sinatra, Dean Martin, Sammy Davis Jr., Peter Lawford nebo Joey Bishop. Společně se objevovali nejen ve filmech, ale také na jevištích. A přestože šlo o pánský klub, příležitostně se do jeho aktivit zapojily i neméně slavné ženy - Marilyn Monroe, Judy Garland, Shirley MacLaine, Lauren Bacall nebo Angie Dickinson.

Právě britský herec Peter Lawford, který se prosadil v Hollywoodu, jezdil touto Ghiou L 6.4. Mimochodem byl také švagrem prezidenta Kennedyho, jehož sestra Patricia se stala Lawordovou první ženou (z celkových čtyř). Podobná auta si zkrátka nemohl dovolit jen tak někdo a ve své době měly italské karosárny ty nejvybranější zákazníky. Nově se na tuto tradici pokusil navázat například Rolls-Royce s projektem Sweptail.

Italský Američan

Celkem vzniklo jen 26 těchto aut a vůz na fotkách je vůbec prvním produkčním kusem. A aby té slavné historie nebylo málo, stejnými auty jezdili i Sinatra nebo Dean Martin. Společně s Lawfordem si svá auta navíc nechali upravit u dvorního hollywoodského hot roddera Geroge Barrise speciálně pro potřeby Rat Packu. Tato Ghia L 6.4 tak rozhodně není jen na parádu. Pod italskou kapotou najdete americkou techniku včetně osmiválce 6,3 litru o slušném výkonu 340 koní.

Lawford vozem jezdil mezi roky 1960 a 1963, později ho převzal jeho hollywoodský kolega David Lawrence. Současný majitel ho získal v roce 2006 a nechal provést důkladnou tříletou renovaci do posledního šroubku. Není divu, že vypadá jako nový. Pokud máte zájem, přihazovat můžete na aukci RM Sotheby's od 18. do 19. srpna v Monterey.

Článek je zařazen v: Ghia , karosárna , Rat Pack , auto na zakázku , klasická auta
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama