Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama
Zprávy

Konstruktér F1 postavil auto pro Afriku: OX Truck – ideál pro rozvojové země?

Po více než čtyřiceti letech stejný nápad! Nabídneme rozvojovým zemím jednoduchý užitkový automobil, zkonstruovaný přímo pro použití a lokální montáž v Africe. Otázkou je, zda tam o tato vozidla stojí...
Vydáno: 18.09.2017
OX Truck - Ideál pro rozvojové země?
OX Truck - Ideál pro rozvojové země? Autor: Gordon Murray Design
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Všechno už tady bylo

            Stejnou myšlenku prosazoval General Motors a Volkswagen počátkem sedmdesátých let, ale obyvatelé rozvojových zemích sáhli raději po ojetém mercedesu, než by kupovali obyčejný automobil, byť zkonstruovaný pro provozní podmínky jejich země. Britský podnikatel a filantrop Sir Torquil Norman je jiného názoru a věří, že jeho OX Truck uspěje. Tvrdí, že v Africe žije 15 procent světové populace (tedy zatím), ale nikdo pro ně nenavrhl specifický automobil. V tom se trochu mýlí, ty vozy vznikly, jenže je nikdo nechtěl! Když nepřijali obdobnou koncepci od koncernů General Motors a Volkswagenu, proč by je měl zaujmout OX Truck z britské manufaktury?

 

Co nejjednodušší...

            Sir Torquil Norman před pěti lety založil Global Vehicles Trust (GVT) a požádal věhlasného konstruktéra Gordona Murraye, aby vyvinul jednoduchý, víceúčelový a levný automobil OX Truck pro provozní podmínky v Africe. Také africké vlády požadují vysoká cla za kompletní automobily, například v Nigérii až 75 %, ale montáž CKD (Completely Knocked Down) není clem zatížena. Gordon Murray Design se ujal vývoje a dnes zkouší několik prototypů. Výroba by měla probíhat ve Velké Británii, montáž na místě v Africe (CKD nebo SKD, tedy Semi-Knocked), jeden vůz do dvanácti hodin se třemi dělníky!

Gordon Murray, známý propagátor lehkých vozidel a bývalý konstruktér formule 1, navrhl OX Truck s nízkou hmotnosti 1600 kg, ale nosností 1900 kg (dvojnásobnou než u běžného pikupu), délkou jen 4,3 metru a nenáročným dieselem 2,2 litru o výkonu 73 kW (99 k). Pro jednoduchost nepoužil pohon všech kol, ale jen jedné nápravy, nádrž na 80 litrů nafty dovolí dojezd přes tisíc kilometrů.

 

Bude to překvapení?

            Neuspěl ani dřevěný Africar, posledním vozem obdobného typu byl Farmobil, ale ten se prodával v Řecku, nikoli v Africe. Necháme se tedy překvapit. Boj o prodej automobilů v Africe zatím vyhrává Toyota, ale nastupují tam i čínské automobilky. Všechny však s běžnými sériovými produkty. Uvidíme, jak uspěje specificky konstruovaný OX Truck!

Autor textu: Tom Hyan

Článek je zařazen v: OX Truck , Levné vozy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama