Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama
Zprávy

Konečně! Po takřka 40 letech můžeme využít kompletní dálnici D11

Během včerejšího odpoledne otevřeli silničáři nový tříkilometrový úsek dálnice D11 u Hradce Králové. Díky tomu dálnice dnes měří celkem 90,5 kilometru a poprvé po 39 letech je takřka kompletní.
Vydáno: 22.08.2017
Dálnice D11
Dálnice D11 Autor: Ministerstvo dopravy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Těch pár kilometrů, které byly včera oficiálně zprůjezdněny, mělo být funkčních už minimálně deset let. Ale protože v naší malé kotlině nikdy nejde nic podle plánu, stavby a opravy silic jsou toho ideálním příkladem, můžou se motoristé radovat až teď. Až doposud bylo nutné chybějící 3,7kilometrový úsek dálnice objíždět po silnici II. třídy, která ale často nápor osobních a nákladních aut nezvládala a o kolony zde nebyla nouze.

Na tuto silnici sjížděli všichni, kteří mířili do Hradce Králové, už od zimy 2006. Nešlo přitom o nějaký technologický problém se stavbou, ale o velké dohady ohledně pozemků, po kterých měla dálnice vést. Těmi se nakonec zabýval soud, a to už do roku 2014, kdy vše zdárně rozhodl ve prospěch Ministerstva dopravy.

Děti Země blokují další výstavbu

V tuto chvíli je sice poslední úsek dálnice průjezdný, ale stále ještě s několika omezeními. Řidiči ještě chvíli musí počítat s jízdou jen v jednom jízdním pruhu, protože silničáři musí dodělat středový pás vozovky a také naladit elektroniku mýtných bran. Dokončení dálnice tak, jak ji známe dnes, stálo 882 milionů korun, ale v tuto chvíli jsou v plánu její další nástavby. Podle plánů ministerstva by mohla být prodloužena do Smiřic, což by mělo stát asi 4,7 miliardy. V plánu je i další část vedoucí až do Jaroměře, která by měla vyjít na dalších 2,5 miliardy korun.

Ačkoliv stát má prostředky i chuť tyto dva úseky začít stavět, problémy dělá hnutí Děti Země, které napadlo stavební povolení, čímž se veškeré přípravné práce zastavily. Bohužel tato organizace napadá takřka každou stavbu silnic či dálnic, a to často zcela nepochopitelně. Většina staveb se tak kvůli nutným přezkoumání protahuje, což je i tento případ. I tak má ale stát v plánu dálnici dokončit až k polským hranicím, a to maximálně do roku 2025.

Článek je zařazen v: dálnice , D11 , dálnice d11 , spory , pozemky , otevření , Děti Země , Havránková
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama