Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama
Zprávy

Kdy bude pražský okruh? Připravte se na 20 let čekání

Asi se shodneme na tom, že tunel Blanka z velké části ulevil pražské dopravě. Úleva je to ale jen pro některé pražské části, přičemž ty ostatní na podobný tunel marně čekají. A podle všeho to vypadá, že čekat budou ještě hodně dlouho.
Vydáno: 19.09.2017
Tunel Blanka- ilustrační obrázek
Tunel Blanka- ilustrační obrázek Autor: iStock
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Praha zoufale potřebuje, aby byl konečně dostavěn její kompletní obchvat. Část už sice máme a využíváme, ale je to jen malá část, která neulevila celému hlavnímu městu. I slepý musí vidět, že místa, jakým je třeba Jižní spojka, jsou extrémně přetížená. A to vám asi nemusíme detailně popisovat, co se na takové dopravní tepně stane, když se třeba opravuje. Všichni včetně politiků vědí, že dostavění obchvatu města je velmi důležité, ale nějak se nikdo nemůže shodnout na samotné realizaci.

Ale vypadá to, že se v daleké budoucnosti blýská na lepší časy. Už na jaře chce mít vedení Prahy na stole plány, které by konečné umístění a nakonec i podobu východního obchvatu podrobně představily. Existují dvě teoretické varianty obchvatu, mezi kterými radní budou vybírat. Jedna počítá s maximálním využitím stávajících silnic a dostavbou několika kratších tunelů, druhá pak má v plánu vlastně něco, jako je tunel Blanka. Tedy svedení větší části dopravy pod zem. Ať už se ale radní rozhodnou jakkoliv, na konečné řešení si budeme muset ještě hodně dlouho počat.

Průtahy a dohady o ceně

Zatím se mluví o tom, že by se se stavbou mělo začít zhruba v roce 2024, což je takřka deset let od momentu, kdy byl dokončen právě tunel Blanka. A stejných minimálně deset let si připočtěte na samotnou stavbu a úspěšné zprovoznění. A to jsme možná až příliš optimističtí. Trošku se bojíme toho, že něž se Praha dočká kompletního okruhu, který má mimochodem každé větší evropské město, tak tu budeme všichni nejspíš létat. Ano, to je samozřejmě nadsázka, ale tohle neuvěřitelné protahování všech staveb a oprav nám prostě přijde absurdní.

Průtahy ale nakonec nejspíš budou ještě delší. Jak už to tak bývá, do věci se vložilo několik politických stran. Některé jsou pro tunelový obchvat, jiné proti. Ty, kterým se nápad na okruh nelíbí, se bojí zvýšeného počtu vozidel na vjezdu, ale hlavně na jednotlivých výjezdech z budoucího tunelu. Stalo se tak i v případě Blanky, respektive ulice Patočkova, kde vlivem tunelu dochází k častým kolonám. Zástupci některých stran se navíc bojí toho, že výstavba nového tunelového komplexu bude velmi drahá, a proto prosazují co největší využití stávajících silnic, což by logicky bylo levnější. Vše jsou to zatím ale jen dohady.

No, co k tomu říct. Snad jen, že slibem nezarmoutíš. I pražský magistrát ví, že je před volbami, a tak přislíbení něčeho, na co čekají statisíce řidičů, je dobrým tahem. My jen doufáme, že se nového obchvatu dočkáme. Může se ovšem stát, že se dočkají spíše naše děti. Nebo jejich děti? V našich podmínkách jeden nikdy neví…

Článek je zařazen v: tunel , obchvat , hlavní město Praha , magistrát hlavního města Prahy , Pražský magistrát , politika , tunel Blanka
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama