Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama
Zprávy

Kamion budoucnosti podle Tesly. Semi zrychluje jako sporťák

Je rychlejší než ostré hatchbacky, jeho provoz je plně ekologický a dokonce nabízí tolik komfortu, že by jím nepohrdli ani řidiči luxusních limuzín. Řeč je o novém tahači společnosti Tesla Motors, který byl nad ránem představen na mezinárodní tiskové konferenci.
Vydáno: 17.11.2017
Tesla Semi 12
Tesla Semi 12 Autor: Tesla motors Inc.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Snad nikoho nepřekvapí, že nový tahač Tesla Semi bude jezdit na elektřinu. Impozantní je ale jeho dojezd. Dokonce i při plném naložení 13metrového vleku, kdy celá souprava váží hodně přes 35 tun, ujede Tesla Semi do vzdálenosti 500 mil. Zakladatel automobilky Elon Musk zároveň plánuje síť takzvaných megachargerů, které do elektrických tahačů za 30 minut dobijí energii potřebnou na dalších 400 mil.

Rychlejší než sporťák

Dechberoucí je také zrychlení celého soukolí. Zatímco plně naložený tahač zrychlí na cestovní tempo 60 mil v hodině (96 km/h) už za 20 sekund, což je rychleji, než to umí kterýkoliv dieselový tahač, po odpojení vleku se tahač Tesla Semi ke zmiňovanému tempu přiblíží už za 5 sekund, což z něj dělá nejlépe akcelerující užitkový vůz planety.

Této dynamiky je schopen díky extrémní síle čtyř elektromotorů, z nichž se každý zvlášť stará o čtveřici jednotlivých zadních kol. Výkon celé soustavy prozatím nebyl zveřejněn, ovšem jednoduché výpočty vás přivedou k oslnivé hranici téměř jednoho tisíce koní.

Ve standardní výbavě je dále vylepšený autopilot s funkcí částečné autonomní jízdy, nezávislé topení, pokročilé on-line funkce a samozřejmě autonomní brzdění, které je u těchto kolosů nezbytné. Zajímá vás více? Elon Musk slíbil, že se už brzy dozvíme konečné datum, kdy se Tesla Semi dostane do sériové výroby. Ovšem pokud Teslu alespoň trochu znáte, je vám jasné, že to datum bude ještě párkrát posunuto. I tak se ale nová generace kamioňáků má na co těšit.

Článek je zařazen v: Tesla Semi , kamion Tesla , tahač Tesla , Tesla motors , tesla kamiony , nový kamion tesla , elektrický kamion , elektromobil , kamion elektromobil , elektro auto kamion , elektrický tahač , tahač Tesla Semi , Tesla Semi road runner , nová éra , budoucnost
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama