Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama
Zprávy

Jsou malí bezpeční? Nárazové testy nejmenších koncernových aut

Hned několik malých aut koncernu Volkswagen prošlo v posledních týdnech přísným testováním Euro NCAP. Konkrétně šlo o modely Volkswagen Polo a T-Roc a nový crossover SEAT Arona. Jak si jejich krátké deformační zóny vedly?
Vydáno: 12.11.2017
SEAT Arona v testech Euro NCAP
SEAT Arona v testech Euro NCAP Autor: Euro NCAP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Dosažení pěti hvězdiček v prestižních a nezávislých testech bezpečnosti Euro NCAP je nyní náročnější, protože v poslední době došlo k jejich výraznému zpřísnění. Například pro spolehlivé testování ochrany dětí se při nárazových testech používají figuríny, které simulují děti ve stáří od 6 do 10 let. Ještě před nějakou dobou to byly figuríny spíše puberťáků. Náročnější jsou také čelní nárazové zkoušky nebo test bočního nárazu do sloupu pod úhlem 75 stupňů.

Kromě uvedených kritérií se zvětšil rozsah druhů figurín používaných v těchto testech. Díky jejich optimalizovanému senzorovému vybavení a anatomické stavbě je možné simulovat podmínky reálných nehod s ještě lepší věrností. Poté, co těmito testy prošla nová Škoda Karoq, přišly na řadu i ostatní koncernové novinky. A jak si vedly?

SEAT Arona

Ačkoliv to ve Španělsku, respektive Katalánsku, poslední dobou velmi vře, na práci místní největší automobilky to vliv nemá. SEAT letos představil facelift Leonu, novou Ibizu, ale hlavně zbrusu nový crossover s názvem Arona. Tomu se dařilo především v oblastech ochrany cestujících a chodců. K plnému počtu pěti hvězdiček ale pomohly také moderní bezpečnostní pásy s předpínači a omezovači síly na sedadlech vpředu i vzadu. Ty přitahují bezpečnostní pás, aby v okamžiku nárazu těsně přiléhal k tělu sedící osoby v oblastech trupu a pánve, čímž je zaručena nejlepší možná ochrana pro dospělé cestující i děti.

Arona v testech získala 96 % při ochraně dospělých cestujících, 80 % při testech ochrany dětské posádky a v ochraně chodců dosáhla velmi slušného výsledku 77 %. V oblasti asistenčních systémů, kterých nabízí opravdu hodně, pak dosáhla 60 % z celkových 100 %. Nedostatečně se Arona ukázala v případě nárazu v okolí A sloupků. Tam má ještě co vylepšovat.

Volkswagen Polo

Nové Polo bylo organizací Euro NCAP testováno ve třídě malých vozů. Testy mimo jiné zkoumají, jakým zatížením jsou dospělí cestující vystaveni v různých druzích nehod. Polo dosáhlo v těchto kritériích 96 %, což je v této třídě velmi dobrý výsledek. Také při bočním nárazu, který je velmi náročný na konstrukci vozidla, protože je zde deformační zóna menší než v oblasti přídě nebo zádě, získalo Polo přesvědčivé hodnocení. Při bočním nárazu jak do bariéry, tak do sloupu je ochrana všech kritických částí těla velmi dobrá a Polo dosáhlo maximálního počtu bodů.

V oblasti ochrany dětí ohodnotila organizace Euro NCAP model Polo 85 %, v oblasti ochrany chodců 76 % a v oblasti asistenčních systémů 59 %.

Volkswagen T-Roc

T-Roc byl zařazen do segmentu kompaktních SUV, do něhož ovšem náleží také výrazně větší SUV. Konkurence tedy byla velká. Novinka ale uspěla, když v oblasti dospělých cestujících dostala 96 %. Dobře si vedla ale také v oblasti ochrany dětí, kde získala 87 %, v oblasti ochrany chodců 79 % a v oblasti asistenčních systémů 71 %. Organizace Euro NCAP k výsledkům čelního nárazu s přesazením a bočního nárazu uvedla: „V testu čelního nárazu s přesazením byla ochrana všech kritických částí těla obou dětských figurín velmi dobrá. Podobně byla dobrá ochrana všech kritických částí těla i při testu bočního nárazu.“

Článek je zařazen v: SEAT Arona , Volkswagen T-Rock , Volkswagen Polo , crashtest , Euro NCAP , nárazové testy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama