Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama
Zprávy

Její věk neuhodnete. Tato dáma je nestarší řidič Formule 1

Co budete v důchodu dělat vy? Krmit ptáky v parku? Užívat si klid, ticho a přemýšlet, který lék jste si zapomněli vzít? Jde to i jinak! Jak, to vám ukáže šarmantní dáma, která ve svém požehnaném věku s absolutní jistotou kočíruje monopost F1.
Vydáno: 17.07.2017
Rosemary Smith
Rosemary Smith Autor: Renault Sport F1
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Dáma, o které mluvíme, se jmenuje Rosemary Smith a narodila se v irském Dublinu. Ačkoliv se vyučila dámskou krejčovou, brzy zjistila, že vůně spáleného benzinu je mnohem zajímavější než krajky a střihy. Nejprve si vyzkoušela pozici navigátora, ale ani to jí nebylo úplně po chuti. Proto rychle přesedla za volant a tady zářila. Protože začínala jezdit v letech, kdy se ženy standardně do závodních monopostů nehrnuly, umisťovala se nejprve na předních příčkách jen mezi ženskými závodnicemi.

Časem se dostala do závodů, kde startovala i mezi muži, kde se jí také dařilo. Jeden z jejích prvních velkých úspěchů přišel v roce 1964, kdy vyhrála soutěž Circuit of Ireland Rally. V roce 1965 pak kralovala Tulip Rallye. Jeden z netěžších závodních okamžiků pro ni byla diskvalifikace celého ženského startovního pole z Rallye Monte Carlo. Nikdo tehdy pořádně nevysvětlil, proč se tak stalo a Rosemary to dodnes vnímá jako velkou nespravedlnost. Rosemary byla dobře známá pro svůj velmi svérázný styl řízení, který spíš připomínal odvážné muže než jemnou ženu. A to jí zůstalo až dodnes. Po ukončení závodní kariéry si otevřela školu závodní jízdy a velmi úzce spolupracuje s britským zastoupením značky Renault. 

Není se proto co divit, že Rosemary oslovil samotný Renault s nabídkou, která se neodmítá. Závodní divize francouzské značky, tedy Renault Sport F1 slaví 40 let své existence a v rámci těchto oslav byla Rosemary pozvána na francouzský závodní okruh Paul Ricard, kde si mohla otestovat nejmodernější monopost F1. Pokud byste něco podobného chtěli zažít, tak máte možnost. Stačí vyrazit do Velké Británie a absolvovat zkušební v některém ze showroomů. Tím se dostanete mezi soutěžící, ze kterých bude vybráno 10 šťastlivců, kteří ti pak dostanou na stejném okruhu stejnou příležitost.

A teď to nejzajímavější. Ačkoliv se u žen věk neprozrazuje, tady uděláme výjimku. Rosemary se narodila 7. srpna 1937. Letos jí tedy bude úctyhodných 80 let. :)

Článek je zařazen v: Renault , F1 , Formule 1 , Rosemary Smit , Circuit of Ireland Rally , Renault Sport F1
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama