Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama
Zprávy

Jediné ferrari se čtyřmi dveřmi na světě je na prodej

Ferrari je sportovní značkou a nikdo od ní nečeká nějaká rodinná nebo užitková auta. Proto se jaksi automaticky předpokládá, že vůz Ferrari rovná se dvoje dveře. Existuje však výjimka.
Vydáno: 28.07.2015
Ferrari Pinin.
Ferrari Pinin.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Když slavné italské designové studio Pininfarina slavilo 50 let od svého vzniku, což bylo v roce 1980, rozhodl se jeho zakladatel Battista „Pinin“ Farina při té příležitosti vytvořit něco opravdu unikátního. A tak se stalo. V onom roce pak Farina osobně představil na turínském autosalonu designovou studii Ferrari Pinin. Elegantní, ale na ferrari nezvyklý čtyřdveřový sedan se zamlouval i Enzu Ferrarimu samému, prý dokonce uvažoval o výrobě, ale k té nakonec nedošlo a pinin je tak jediným vozem svého druhu a jediným ferrari se dvěma páry dveří.

Unikátní sedan byl postaven na prodlouženém podvozku Ferrari 400GT a pod přední kapotou se dnes ukrývá dvanáctiválcový boxer o objemu 4,9 l, který se používal v osmdesátých letech i v modelech 512 BB nebo Testarossa. Převodovka je manuální pětikvalt z Ferrari 400GT. Úplně původně však pinin tento motor neměl, neměl totiž vůbec žádný. Jako designová studie sloužil pouze jaké výstavní exemplář, který pak trávil dlouhá léta v depozitáři studia Pininfarina.

V roce 1993 byl pinin poprvé prodán, získal jej belgický závodník, podnikatel a sběratel aut Jacques Swaters, který provozoval i soukromý závodní tým Ecurie Francorchamps. Párkrát se studie Ferrari Pinin objevila i na výstavách a motoristických akcích, až ji v roce 2008 Swaters prodal v aukci. Nový majitel však nechtěl jen nepojízdný designový kousek. Právě onoho roku se začala delikátní operace zástavby dvanáctiválce, kterou provedl tým Maura Forghieriho, jenž v 60. a 70. letech zastával u Ferrari funkci technického ředitele. Po dvou letech práce se pinin dokázal rozjet vlastní silou.

 

Po této zásadní změně se ale už elegantní sedan prodat nepodařilo, i když se objevil na dvou aukcích, v roce 2010 a 2011. Nyní je to potřetí od proměny, kdy se bude nabízet na dražbě, zalistovací cena je 759 tisíc eur s tím, že k vozu jsou dva motory. Ten původní s objemem 4,9 l je prý nefunkční, druhý v ceně je také dvanáctiválcový boxer od Ferrari, ale o objemu 5 l.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama