Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama
Zprávy

Je čas zbořit hranice. Bugatti Chiron otestuje maximálku

Bugatti prozatím nezkusilo, jak rychle vlastně umí jeho hypersport upalovat. Zájem zákazníků byl obrovský i přes omezovač nastavený na 420 km/h. Jaká je ale opravdová maximální rychlost?
Vydáno: 22.06.2017
Jak rychlý je Chrion zatím nikdo neví.
Jak rychlý je Chrion zatím nikdo neví. Autor: Bugatti
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Bugatti přiměla k akci hrozba ze zámoří. Jmenuje se Hennessey Venom F5 a údajně hodlá pokořit bájnou hranici 300 mil v hodině. Američané si totiž nikdy s ničím nelámali hlavu tak jako my v Evropě. Z toho důvodu se společnosti Hennessey už před čtyřmi lety podařilo pokořit rychlostní rekord produkčních vozů, který leží na hranici 435 km/h. Do té doby držel rekord předchůdce Chironu, model Veyron v limitně omezené sérii World Record Edition. Jenomže nyní se schyluje k dalšímu mezikontinentálnímu souboji a Bugatti hodlá Američanům zasadit těžký úder.

Nový souboj

Snad nikdo nepochybuje o tom, že Chiron překoná dosavadní rekord. Odhady dlouholetého testovacího jezdce Bugatti, Andyho Wallace, hovoří dokonce o bezpečném překonání hranice 280 mil v hodině, což je v přepočtu necelých 450 km/h. To vše při použití stávajících komponent a se sériovými pneumatikami, s nimiž se Chironu dočkali i první zákazníci. Wallace si ale zároveň nemyslí, že by v dosavadních schopnostech Chironu bylo přesáhnout vyřčenou hranici 300 mil, na jakou si – teoreticky – troufají Američané.

Na vině není síla vozu, té má pochopitelně dostatek. Připomeňme si, že o pohon hypersportu Bugatti se stará čtyřikrát přeplňovaný motor 8.0 W16, který produkuje jen těžko představitelných 1500 koní a 1600 Nm točivého momentu. Když tedy ne síla, tak co? Wallace říká, že na trhu momentálně neexistují pneumatiky, které by hranici 480 km/h bezpečně zvládly. Bugatti tak svůj Chiron dost možná ani dále než za 460 km/h nepustí. Alespoň ne do chvíle, než společnost Michelin, která již dlouhá léta s Bugatti spolupracuje, vyvine pneumatiky, které by dynamický potenciál vozu dovolily využít naplno.

Jak dlouho rekord vydrží?

Lidé v Bugatti přesto věří, že právě oni alespoň na nějaký čas opět stanoví rekord, který se zapíše do Guinnessovy knihy rekordů. Ani Hennessey totiž tak speciální vysokorychlostní pneumatiky nemá, takže kdo ví, jak to s tou americkou třístovkou bude. Datum oficiálního pokusu prozatím nebylo stanoveno, jeho svědky bychom však měli být již velmi brzy. Jsme každopádně zvědaví, jak moc Chiron zdecimuje dosavadní rekord, a neméně zajímavá bude i odveta ze strany Američanů.

Článek je zařazen v: Bugatti Chiron , Hennessey Venom F5 , rychlostní rekord , 300 mph , 480km/h
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama