Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama
Zprávy

Jak poznáte bezpečnou autosedačku?

Ochrana dětí cestujících v autě by měla být prvořadou starostí každého rodiče. Vzhledem k tomu, že se na českém trhu objevuje velké množství dětských autosedaček, není vždy snadné vybrat nejvhodnější model.
Vydáno: 19.03.2014
Dětské autosedačky
Dětské autosedačky Autor: Britax Römer
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Dětskou autosedačku je nezbytné používat do té doby, než dítě dosáhne výšky alespoň 150 cm a hmotnosti 36 kg. Teprve poté mohou děti jezdit přímo na sedačkách připoutáni bezpečnostními pásy, stejně jako ostatní dospělí cestující. Parametr výšky je v tomto případě mnohem důležitější, jelikož až po dosažení 150 cm je použití pásů bezpečné a dítěti nebude hrozit, že se při nárazu uškrtí nebo podklouzne pod pásem.

Kategorie sedaček

Britax Römer KING II ATS BigGiraffe Foto:

Dětské autosedačky se liší především svou velikostí, způsobem ukotvení v autě, doplňkovými bezpečnostními prvky a speciální výbavou. Podle hmotnosti a věku dítěte se autosedačky dělí do skupin 0 až 3, přičemž některé modely autosedaček mohou být zařazeny i do několika skupin současně (typicky 1–2 nebo 2–3 atd.). Takové sedačky jsou zpravidla vybaveny výsuvnými opěradly zajišťujícími spolehlivou oporu různě velkým dětem. Děti samozřejmě nerostou podle tabulek, proto je před pořízením sedačky nezbytné ji s dítětem důkladně vyzkoušet.

>>Britax Römer KING II ATS BigGiraffe>>

Ukotvení autosedačky

V současnosti existují dva způsoby, jak autosedačku ve voze upevnit. Jednodušší a bezpečnější je využití systému ISOFIX (pro sedačky skupiny 2 a 3 se používá termín ISOFIX), který ukotví autosedačku přímo ke karoserii vozu. Ne všechny automobily, především ty starší, jsou však kotvícími prvky ISOFIX vybaveny, proto se v nich dětské autosedačky upevňují pomocí bezpečnostních pásů. Pak je ovšem velmi důležité vybrat takovou autosedačku, u které bude upevňování bezpečnostními pásy pohodlné, a nebudete k němu potřebovat několikastránkový návod. Zkontrolujte si i délku bezpečnostních pásů vašeho vozu, ty totiž mohou být v některých autech pro upevnění dětské sedačky proti směru jízdy krátké.

Britax Römer KING II ATS SmartZebra Foto:

<<Britax Römer KING II ATS SmartZebra<<

Některé autosedačky se systémem ISOFIX umožňují rovněž upevnění bezpečnostními pásy. Toto řešení byste ovšem měli volit jen v opravdu výjimečných případech, jelikož všechny dětské autosedačky jsou konstruovány a testovány pro konkrétní typ ukotvení. Při upevnění sedačky se systémem ISOFIT bezpečnostním pásem nemusí tato sedačka při havárii stoprocentně splnit svůj ochranný účel.

Extrémně důležité je samozřejmě i správné usazení dítěte v sedačce a napnutí bezpečnostních pásů, které jsou u sedaček kategorií 1 a 2 typicky pětibodové, aby byla energie případného nárazu rozložena na nejsilnější kosti v těle. Moderní sedačky Britax Römer přitom nabízejí i signalizaci správného napnutí bezpečnostních pásů. Rodiče si tak mohou být jisti, že opravdu nic nezanedbali. Všechny modely sedaček Britax Römer s pětibodovými pásy navíc úspěšně obstály i v testu převrácení automobilu na střechu.

Pro maximální bezpečnost

Britax Römer KIDFIX XP SICT ChiliPepper Foto:

Všechny dětské autosedačky na českém trhu by měly být testovány a homologovány dle normy ECE R44/04. To ovšem neznamená, že by dětským cestovatelům poskytovaly vždy stejnou úroveň bezpečnosti.

Přední výrobci dětských autosedaček neustále investují do vývoje a přicházejí se stále novými bezpečnostními prvky. Novinkou je například systém SICT sedaček Britax Römer, který přidává autosedačce deformační zónu a poskytuje dětem výrazně lepší ochranu při bočním nárazu, nebo XP-PAD, speciální pouzdro na bezpečnostní pás které v případě čelního nárazu odvádí až 30 % energie z oblasti krku dítěte.

>>Britax Römer KIDFIX XP SICT ChiliPepper>>

Myslete na své nejdražší

Dobrým vodítkem k výběru vhodné autosedačky mohou být výsledky nezávislých testů, které provádí například Euro NCAP, časopis dTest, německý autoklub ADAC či rakouský ÖAMTC. Dále se můžete zaměřit i na doplňkovou výbavu autosedaček, například možnost jejího upevnění na podvozek kočárku (v případě autosedačky skupiny 0), nebo snadnou údržbu a dostupnost náhradních potahů. Výběr dětské autosedačky rozhodně nepodceňujte, ani v případě, že s dětmi cestujete spíše výjimečně.

Více informací o bezpečných dětských autosedačkách najdete na stránkách babydirekt.eu

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama