Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama
Zprávy

Jak dopadly testy autokosmetiky

V Autosalonu č. 39 jsme vám ukázali, že nanokosmetika není jen něco, co by chtělo vytáhnout peníze z kapes motoristů. Mnoho z vás se ptalo, jak to vlastně skutečně dopadlo. Tak tady máte skutečné výsledky.
Vydáno: 27.09.2014
Sexy myčka aut
Sexy myčka aut Autor: Jalopnik
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

V testu, který provedla Technická univerzita v Liberci, Katedra Materiálů, byly vybrány dva druhy auto kosmetiky – klasické vosky a nanotechnologické přípravky. Od každého byly vybrány tři namátkové vzorky, a to v v provedením nejlevnější, standardním a luxusním.

  • Nejlevnější vosk (NV) je nástřikový vosk určený do myčky.
  • Standardní vosk (LV) je středně drahý vosk se složkou karnaubského vosku
  • Luxusní vosk (KV) je Karnaubský vosk
  • Nejlevnější nano (LNS) byl nanovosk ve spreji
  • Standardní nano (PN)středně drahá nano politura
  • Luxusní nano (PNT) byla prémiová nanokosmetika

Testovaly se čtyři aspekty. U všech popíšeme důvod testů a jejich výsledek.

1. Tvrdost

Je to vlastnost odolávat poškrábání, například odletujícím částečkám prachu a nečistot. Testovalo se mikroskopovým laboratorním testem vytvoření škrábance jehlou.

Premium Nano (PNT) politura měla proti druhému v řadě, luxusnímu vosku (KV) lepší výsledky o 159 % a proti nejhoršímu, tedy levnému vosku (NV) dokonce o 4060 %. Na třetím místě se umístil LNS, Na čtvrtém PN a na pátém LV.

ZDE NAJDETE TEST NANOKOSMETIKY V RÁMCI AUTOSALONU (DÍL1 a DÍL 2)

2. Oděruschopnost

PNT v tomto testu, kdy tzv. tribologickým testem, kdy kuličkou se přejíždí po povrchu stále dokola a měří se, jak dlouho bude odolávat povrch tomuto tření, dopadl opět výrazně nejlépe. Vosky téměř nevydrží. Nástřikový vosk (NV) prakticky podlehl hned, LV vydržel 200 sekund, KV 700 sekund, pak se zhorší vlastnosti a po 2000 sekundách zcela zkolabuje. I tyto intervaly nanovosk PNT překonává stále stejnými vlastnostmi v celém intervalu zkoušky.

3. Drsnost

Čím menší drsnost povrchu, tím méně se zachycují nečistoty. Pod elektronickým mikroskopem byly hodnoceny drsnosti povrchu. Pořadí je: 1. PNT, 2. KV (o 28 % horší), 3. LV, 4. PN, 5. LNS, 6. NV (o 300 % horší)

4. Odpudivost

Odpudivost proti vodě měří úhel, jaký svírá kápnutá kapka s povrchem. Čím větší úhel, tím menší kontaktní plocha kapky a tedy i větší odpudivost. V tomto testu vyhrál KV (úhel 92,5°), následuje prémiovou nano politurou (91,4 °). Následují LV, LNS a PN. Nejhůře dopadl nástřikový vosk s kontaktním úhlem 48,5°.

 Závěr

Z výsledků je jasné, že vyhrál prémiový nanopřípravek. Druhé místo obsadil Karnaubský vosk, který má 60 % vlastností vítěze. Další místa jsou:

LNS: 58 % vůči PNT

PN: 50 % vůči PNT

LV: 48 % vůči PNT

NV: 25 % vůči PNT

 

Poslední test vyzkoušel odolnost proti omytí při použití kuchyňského saponátu. Prokázalo se, že jak vosky, tak nanopolitury kuchyňským saponátům neodolávají a jejich ochrana po několika umytích již neplní svůj účel. Proto je vhodné používat přípravky určené výrobci.

Zdroj: Technická zpráva Technická univerzita v Liberci, Katedra materiálů.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama