Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama
Zprávy

iPhony se budou za jízdy vypínat, aby nerušily řidiče

Používat telefon za jízdy je nesmírně nebezpečné. Víme to všichni. Jenže potom pípne notifikace nebo zavolá kamarád a už se vezeme... Obzvlášť mladí řidiči to však někdy vyloženě přehánějí. Pomocnou ruku teď nabízí společnost Apple, která s příchodem operačního systému iOS 11 zavede režim „Nerušit při řízení“.
Vydáno: 25.07.2017
iPhony nás budou učit, jak být zodpovědnějším řidičem.
iPhony nás budou učit, jak být zodpovědnějším řidičem. Autor: iStock
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Smutná série případů, při nichž se mladí řidiči za jízdy natáčejí a svá videa s mnohdy tragickým koncem streamují online, je už řadu měsíců v centru pozornosti médií. Smrtelnou nehodu dvou mladých dívek u Obrnic netřeba připomínat, záznam z ní už viděl asi celý národ. Veřejnost tyto události rozhodně nenechaly chladnou. To samé však platí i o výrobcích chytrých telefonů, kteří řidičům chtějí boj s pokušením usnadnit.

Nerušit, řídím

Společnost Apple již delší dobu vyvíjí speciální režim nazvaný Nerušit při řízení pro novou generaci svého operačního systému iOS, který by měl podobné případy omezit. Když telefon rozpozná jízdu autem, automaticky začne skrývat notifikace z aplikací, aby řidič nebyl v pokušení svůj telefon neustále kontrolovat. Dokáže také odmítat příchozy hovory s automatickou zprávou, že uživatel momentálně řídí a ozve se hned, jak bude mít volné ruce.

Zapnutí funkce bude zatím samozřejmě dobrovolné, ostatně telefon by těžko mohl sám poznat, zda jeho majitel v autě sedí na místě řidiče, nebo spolujezdce. Pokud se tedy někdo vyloženě chce za jízdy natáčet, není mu pomoci. Nám ostatním nicméně může tato funkce výrazně pomoci v tom, abychom zrádnému vábení našich věčně blikajících telefonů lépe odolávali, pokud ji necháme zapnutou.

Odpovědí je konektivita

iPhone zároveň půjde i v jízdním režimu nadále používat, pro využívání navigace nebo přehrávání hudby nicméně bude zapotřebí propojit ho s infotainmentem vozu. Ten musí podporovat funkci Apple CarPlay, skrz kterou se displej telefonu zrcadlí na středovém multimediálním panelu. Nutno ovšem říct, že tento systém zatím není příliš rozšířen a kdo má zkušenost s dotykovými obrazovkami v autech, jistě ví, že bezpečnosti jízdy také dvakrát nepřidávají.

Každopádně jde o dobrý první krok a uvidíme, kam se tato iniciativa postupně vyvine. Začít by měl ale samozřejmě každý sám u sebe.

Speciální jízdní režim iPhonů zabrání rušení řidiče.
Speciální jízdní režim iPhonů zabrání rušení řidiče.
Apple
Článek je zařazen v: Apple iPhone , Apple , řízení , nehody , Apple CarPlay , CarPlay , software , iOS , iOS 11 , omezení , restrikce , nebezpečí , mladí řidiči , streamování
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama