Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama
Zprávy

Hlavní je nenechat se sežrat ani zašlápnout! Prima COOL expedice Namibie 2017

V Namibii, která má rozlohu asi jako Francie a Německo, dohromady žije jen 2,5 milionu lidí. Stejný počet čítají místní kolonie tuleňů. Pokud bychom měli přihodit další divoká zvířata, museli bychom konstatovat, že Namibie je královstvím zvěře a rájem světa všech živočichů.
Aktualizováno: 19.10.2017
Příjezd do parku Etosha

                Žije tady volně lev, slon, žirafa, hroch, asi nejpočetnější stáda afrických nosorožců, jednoduše pravé safari!

                Za zvířaty můžete do národních parků, které jsou mimochodem v Namibii nejstarší na světě. V některých dosáhla ochrana takové dokonalosti a dlouhodobosti, že zvířata ztratila přirozený strach z člověka. Nejznámějším namibijským národním parkem je Etosha. Na území cca 200 x 120 km uvidíte během 15 minut všechno, co si jen dovedete z Afriky představit. Snad jen velké kočky musí člověk trochu hledat a mít štěstí. Jinak slon na každým rohu. 

                Při průjezdu parkem musíme ale s Amarokem dodržovat přísná pravidla. Jedním z nich je - NEVYSTUPOVAT za žádných okolností z auta ven. A to ani pokud by si člověk potřeboval akutně odskočit. Jednoduše zadržet, zatnout svěrače a zamířit na místo k tomu určené, což může být třeba některý z lodgů nebo kempů obehnaných plotem uvnitř Etosha parku.

                Divoká zvířara nejčatěji uvidíte u napajedel, ale není výjimkou, že narazíte přímo u cesty na lva lovícího antilopu. Rada zní - určitě si na Etoshu nenechávejte jen jeden den. Ideální jsou dny dva a nezapomeňte dobrý foťák, kameru a dalekohled.

                Etoshu navštíví každý turista, co se pohybuje Namibií. Počet aut nebo autobusů v parku je docela vysoký, stejně tak Vás může překvapit ranní fronta před vstupními branami. Nicméně určitě si přijdete na své. Pozor jen na včasné opuštění parku - musíte to zvládnout do určité hodiny - jinak Vás čeká pokuta v přepočtu až 5000 korun! Vzhledem k tomu, na jak obrovském území se pohybujete, musíte odjezd dobře naplánovat. 

                V Namibii ale máte i variantu zamířit do míst, která nesou nálepku “opravdu divoká”, kde zvířata a vy zažijete návrat časem o stovky let zpátky k pořádkům, které platily v Africe kdysi. Tedy v dobách, kdy i člověk mohl být “lovenou zvěří”.

                Takovým místem je koryto a údolí řeky Hoanib River. Dostanene se do něj soutěskou mezi skalami. Najednou se před Vámi otevírá ztracený svět, poušt a písek se mávnutím proutku promění v zelenou zahradu. Žirafy Vám běhají přes cestu, jedete 5 metrů od slonů okusujících listy stromů... A můžete si být jisti, že stádo antilop, které už vnímáte jako “kachny”,  zpovzdálí hlídá nějaká velká kočka. Tady ultra opatrnost! V případě krize nepomůže žádný strážce parku. Od nejbližší civilizace jste desítky, ne-li stovky kilometrů a řešit defekt pneumatiky a být sám znamená skutečně životní riziko. Jeden z účastníku naší expedice, který Namibii zná, zůstal právě tady 3 dny viset díky prasklému chladiči auta, než se k němu dostala pomoc. 

                Parkujeme Amarokm pod skálou a hodláme nocovat. Žádný plot. Připadám si jako Jan Žižka, když budoval vozovou hradbu. Tu děláme z našich expedičních aut. Okamžitě zakládáme ohěň. Pryč jde i evropská intimita, všichni chodí na záchod nebezpečně blízko. Tam ve tmě Hoanib River může být cokoliv.

                V pořadu vysílaném  26.10. dostanete rady, jak se v divočině ubránit lvovi za pomoci toaletního papíru, zjistíte, jak se na takové expedici jí a dozvíte se, kde nejvíc v Namibii umírají turisté. To všechno na Prima Cool. Tady na stránkách čekejte zítra článek na téma - jak se žije ve slamu aneb typickém africkém domečku zvaném “plecháček”, kde paradoxně narazíme i na Čechy. Fakt!

autor textu: expert Pepa

Reklama
Článek je zařazen v: expedice namibia 2017
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama