Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama
Zprávy

Francie dá lidem 271 000 korun, když si koupí elektromobil

Konec dieselům. To je asi hlavní slogan francouzské vlády, který je v posledních dnech nejvíc slyšet. Francie vyhlásila starým naftovým motorům válku a podporuje elektromobily.
Vydáno: 09.02.2015
výfukové plyny
výfukové plyny Autor: thinkstock.com
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

V minulých letech Francie milovala naftová auta. Z celkového počtu vozidel je jich tam více než 80 % naftových. Jenže veřejně podporované palivo je najednou veřejným nepřítelem č.1 a minulý rok na podzim dokonce premiér Manuel Valls oznámil, že Francie bude proti naftě bojovat všemi prostředky.

Postupně tato výhrůžka nabývá skutečných rozměrů. Francie už dávno nabízí speciální pobídky pro ty, kteří si chtějí koupit elektromobily. Do této doby to bylo 6300 euro (171 000 Kč). Tato částka srazila cenu třeba Renaultu Zoe pod cenu základního naftového Clia. Bohužel ani to nedokázalo přimět lidi, aby si elektromobil koupili. Renault postupně své elektromobily stahuje z nabídky, protože jich neprodává desetitisíce ročně, jak si předsevzal (natož statisíce, jak si optimisticky plánoval), ale těch pár tisícovek nedokázalo ani zdaleka pokrýt náklady na náběh výroby, natož na vývoj!

Pití vody

Vodu z výfuku můžete i pít, říká Toyota

 

Nyní do boje ovšem vstupuje superbonus 3700 eur (asi 100 000 Kč), a to v případě, že si majitel 13 let starého auta s dieselovým motorem bez jakýchkoli filtrů, pořídí elektromobil.

Kde na to vezmou?

Vypadá to jako neuvěřitelná finanční pobídka, která se vládě nemůže vyplatit. Opak je pravdou. Vláda s bonusy totiž nařídila i malusy pro vozy, které mají spotřebu vyšší než 8,5 l na 100 km. Navíc zvýšila spotřební daň u nafty o 2 eurocenty na litr (54 haléřů) a v příštím roce bude pokračovat. Zdá se tak, že vláda tímto krokem spíš sama vydělává, protože výpočtové zisky z těchto zdražení vyjdou pro vládu v kladných eurech, i když dá předpokládané miliony jako podporu prodeje elektromobilů.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama