Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama
Zprávy

Ford vyvinul kšiltovku pro kamioňánky. Díky ní neusnou

Jistě to znáte. Jedete několik stovek kilometrů, a protože už v konečné destinaci chcete být, tak moc nestavíte. Jenomže v takovém případě jste vystaveni výrazně vyššímu riziku mikrospánku, který může mít fatální následky. A řidiči kamionů? Ti jsou tomuto riziku vystaveni dennodenně.
Vydáno: 15.11.2017
Čepice Ford pro kamioňáky
Čepice Ford pro kamioňáky Autor: FORD
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

A tak se brazilská divize těžkých užitkových vozů Ford rozhodla, že s tím zatočí. Vymyslela novou čepici, která se sice na první pohled nijak neliší od běžné kšiltovky, rozdíl je ale zásadní. Unikátní pokrývka hlavy je totiž vybavena gyroskopem, akcelerometrem a senzory snímajícími povrch hlavy, které jsou schopny včas odhalit příznaky únavy a snížené koncentrace a řidiče i ostatní účastníky provozu uchránit před hrozícím nebezpečím.

Vibruje, svítí i píská

Čepice usínajícího řidiče umí probrat, neboť zvládá vydávat zvukové signály, blikat pomocí světelných signálů, a pokud by ani to nezabíralo, jsou tu ještě silné vibrace, které klimbajícího řidiče bezpečně proberou.

Jihoamerický Ford tuto čepici vyvíjel po dobu osmi měsíců a její vývoj testoval na vybrané skupině kamioňáků. Výsledky byly více než pozitivní a projekt se setkal s úspěchem. Nyní už kráčí do konečné fáze, ve které bude uznán patentovým úřadem a brazilská divize těžkých užitkových Fordů tak bude pod vynálezem definitivně podepsaná.

Budoucí spolupráce

Ford však zatím nechystá masovou výrobu své inteligentní čepice. Chce se dále zabývat hlavně vyvíjením a zlepšováním svých vozů, přičemž si můžeme říci, že modely nabízené na evropském trhu tuto vychytávku už vlastně ani nepotřebují. Třeba nové Mondeo totiž asistent pro monitorování únavy řidiče má a stejně tak další modely.

Pokud by ale byl ze strany textilního průmyslu zájem, brazilská divize svou licenci na výrobu inteligentní čepice nabídne k odkoupení a při společné spolupráci by si ji časem přála dostat na trh. Myslíte, že tento vynález má šanci na úspěch, nebo je to spíš kuriozita?

Článek je zařazen v: mikrospánek , bezpečnost , únava , kamioňák , řidič , bezpečí , únava za volantem , inteligentní čepice , Ford , Brazílie , brazilský Ford , těžké užitkové vozy , chytrá čepice , bezpečnostní čepice
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama