Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama
Zprávy

Fanoušci Viperu vybírají miliony, aby se znovu stal králem Ringu

Nejrychlejším autem na legendárním německém Nürburgringu je momentálně Porsche 918. V roce 2011 jím však byl nečekaný americký host, Dodge Viper. Teď by se mohl díky veřejné sbírce vrátit.
Vydáno: 25.01.2017
Dodge Viper ACR je sice klasická amerika, zatáček se ale nebojí.
Dodge Viper ACR je sice klasická amerika, zatáček se ale nebojí. Autor: Dodge
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Na čele žebříčku aut, která dokázala pokořit technicky nesmírně náročný Nürburgring, působí Dodge Viper jako zjevení. Takzvané Zelené peklo má desítky těžkých zatáček i nepřehledné horizonty a jeho pověstná Severní smyčka je dlouhá přes 20 kilometrů. Obvykle je proto doménou sofistikovaných evropských nebo japonských aut nabitých tou nejmodernější technikou. A proti nim působí Viper jako dinosaurus na mistrovství světa v atletice.

Aerodynamika je všechno

Zatímco aktuální držitel rekordu, Porsche 918 Spyder s časem 6:57, je hybridní supersport nové generace, Viper je klasický americký muscle car s gigantickým desetiválcem o objemu 8 litrů. Přesto je Dodge Viper ACR dodnes mezi deseti nejrychlejšími vozy, které kdy Nürburgring obkroužily. Alespoň mezi produkčními auty, která smí legálně na silnici. Rekord vybojoval v roce 2011 s časem 7:12.13 a od té doby ho pokořila jen auta jako Nissan GT-R Nismo, Lamborghini Aventador SV nebo Mercedes-AMG GT R.

Důvodem amerického úspěchu byla především práce, kterou v ACR odvedli na aerodynamice. Přestože výkon 600 koní se nijak nezměnil, díky novým prvkům na karoserii a nepřehlédnutelnému křídlu měl vůz v jakékoliv rychlosti desetinásobný přítlak ve srovnání se sériovým autem.

Návrat díky crowdfundingu

S končící výrobou Viperu by jeho byli fanoušci rádi, kdyby se ještě jednou dostal na výsluní a ukázal záda všem automobilkám světa. Na crowdfundingovém portálu GoFundMe.com proto uspořádali sbírku, jejímž cílem je získat 159 tisíc dolarů (4 miliony korun) na zaplacení potřebných nákladů včetně pronájmu okruhu. Jen za prvních 6 dnů se podařilo získat více než třetinu této částky, takže to vypadá docela nadějně. Pokud se to podaří, mají prý od dealerství Viper Exchange přislíbené dva vozy i se závodními jezdci.

Časy se sice za poslední roky o dost posunuly, to samé však platí i o poslední generaci Viperu ACR, takže šance rozhodně existuje. Vůz je držitelem absolutních rekordů na 13 amerických okruzích a na slavné Laguna Seca dokázal i úhlavnímu soupeři v podobě Porsche 918 nadělit víc než sekundu.

Článek je zařazen v: Nürburgring , rychlostní rekord , Dodge Viper , Porsche 918 , crowdfunding
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama