Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama
Zprávy

Exkluzivní sportovní Praga bude k mání za miliony

Už nějakou dobu se ví, že po běžných silnicích budou po desítkách let opět jezdit osobní vozy značky Praga. Teď už víme, že jich ale moc nebude.
Vydáno: 24.07.2015
Praga R1R.
Praga R1R. Autor: Praga
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Česko-slovenská společnost Praga Car připravuje malosériovou výrobu supersportu Praga R1R. Vyrábět výjimečné, vlastně závodní auto avizovala už před časem, teď se dozvídáme další podrobnosti. Nových pragovek bude jen 68. Proč zrovna tolik? Číslo je samozřejmě symbolické a odkazuje na skutečnost, že poslední osobní vůz se značkou Praga vyjel z továrny v roce 1947, tedy před 68 roky.

Poslední model Pragy, který tak na dlouho ukončil slavnou éru osobních pragovek, se jmenoval Lady, a začal se vyrábět už v polovině 30. let. V roce 1947 se výroba pragovek stala obětí plánovaného hospodářství. Na příkaz státní byrokracie se od onoho roku Praga soustředila už jen na výrobu nákladních vozů a převodovek. Nová éra se začala psát v roce 2011, kdy podnikatel Petr Ptáček začlenil do společnosti Praga Export slovenského výrobce sportovních vozů Race4Slovakia a také výrobu sportovních motokár z Itálie a vznikla společnost Praga Cars. Na základě slovenského závodního vozu K1 Attack pak vznikl model Praga R4S a dalším vývojem pak Praga R1.

A právě z tohoto okruhového speciálu vychází „civilní“ Praga R1R, jež se má stát po 68 letech nositelem tradice značky Praga. Technika pod šasi je však veskrze zahraničního původu, konkrétně motor pochází ze sportovní líhně Renaultu. Z historického hlediska je to velmi zajímavé, neboť ve svých začátcích ještě před první světovou válkou Praga začínala mimo jiné právě i s technikou od Renaultu. Tehdy šlo ale o licenční stavbu celých vozů.

 

Motor Renault v typu R1R bude disponovat výkonem od 330 do 400 koní, což je úctyhodná porce pro vůz o hmotnosti kolem 670 kg. Výjimečná je také aerodynamická koncepce, která nezapře závodní kořeny. Díky nim dokáže vytvářet přítlačné síly takového rázu, že vůz dokonale přibíjí k silnici. Nejvyšší rychlost se podle výkonové varianty bude pohybovat mezi 270 až 300 km/h, možní i více, zrychlení pak bude dosahovat hodnoty kolem 3 sekund z 0 na 100 km/h. Asi nejpůsobivější číslovka je ale ta týkající se ceny vozu. Praga si svůj výtvor cení na 198 tisíc eur, tedy na více než 5,3 milionu korun. Nejdražší český vůz v historii to jistě není, ale cena je to do začátku velmi zajímavá, tedy jak pro koho.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama