Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama
Zprávy

Ekologická daň na stará auta zdraží

Patrně do konce roku 2015 máte poslední šanci si koupit ojetinu splňující emisní normu Euro 3 bez ekologické daně. Od 1. 1. 2016 asi bude zavedena a vozy s ještě horšími emisemi budou platit ještě víc.
Vydáno: 27.02.2015
Škoda Octavia I
Škoda Octavia I Autor: Škoda Auto
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Jde o takzvanou daň na podporu recyklace autovraků, kterými jednou budou všechny tyto vozy. A asi velmi brzo. Vždyť auta splňující Euro 3 jsou dnes 15 let stará auta, která do ovzduší pouští mnohem víc emisí, než moderní vozy s Euro 4 nebo Euro 5. Ministerstvo životního prostředí tímto rozšířením poplatků chce také omezit používání takto starých aut. Vždyť v Česku je průměrný věk automobilu přes 14 let. Tímto opatřením omezí jejich počet přeprodávaných na trhu s ojetinami (tato tendence byla zaznamenána už při zavedení ekologického poplatku v roce 2009), čímž sníží emisní zatížení českých a moravských měst a také zvýší bezpečnost na silnicích, protože právě velmi stará auta způsobují nehody s fatálnějšími následky.

Ostatní zdraží

Stejně, jako Evropská unie zpřísňuje emisní normy každé čtyři roky, chce i vláda zpřísňovat tuto ekologickou daň. Emisní třída Euro 2 byla v ČR zpoplatněna v roce 2009, takže už má nejvyšší čas, aby dorovnala krok s EU.

Proto se s novým zákonem, který je nyní připravován MŽP, upraví výše ekologické daně. U vozidel s emisní normou Euro 1 nebo horší zůstane na 10 000 Kč, vozy s Euro 2 zdraží 3000 na 5000 Kč a nově navrhovaná norma Euro 3 by měla být zpoplatněna částkou 3000 Kč.

Dálniční známka 2015

V prodeji jsou falešné dálniční známky! Víme, jak je poznat

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama