Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama
Zprávy

Duster dostane úplně nový silnější benzínový čtyřválec specifikace Euro 6

Rumunská automobilka vlastněná Renaultem představila žhavou novinku pro modelový rok 2016. Oblíbené SUV Dacia Duster dostane zcela nový motor.
Vydáno: 27.08.2015
Dacia Duster 2016.
Dacia Duster 2016. Autor: Dacia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Dacia oznámila, že pod kapotou dusteru se bude nově objevovat čtyřválec o objemu 1,6 l ve specifikaci Euro 6. Jde o zcela nový šestnáctiventilový motor, který nemá nic společného s předchozí šestnáctistovkou. Nová pohonná jednotka nabídne více výkonu, menší spotřebu a nižší emise oxidu uhličitého. Nový motor má přesně 1598 ccm a vícebodové vstřikování, přičemž jeho výkon narostl oproti předchůdci o zhruba deset koní, disponuje tedy 85 kW. Zvýšil se i točivý moment na 156 Nm.

Nový motor přinese dusteru i mírně lepší dynamiku. S pohonem pouze přední nápravy se zvládne rozjet z nuly na sto za 11 s, čtyřkolce to trvá ještě o sekundu déle. Emisní hodnoty oxidu uhličitého se nově pohybují na úrovni 155 g/km u čtyřkolky, předokolka vykazuje hodnotu 145 g/km, což je oproti staršímu dusteru zlepšení až o 30 g/km.

Sílu motoru bude u vozů s pohonem 4x2 přenášet na kola pětistupňová manuální převodovka, u těch se znakem náprav 4x4 to bude šestistupňová ručně řazená převodová skříň. Větší výkon i točivý moment zvýší především u předokolky tažnou sílu, nově tedy s ní bude možné tahat přívěsy až do hmotnosti 1500 kg, stejně jako u čtyřkolky. Dosud to bylo jen 1200 kg. Emisní normu Euro 6 bude nově splňovat i turbodiesel o objemu 1,5 l dCi, který dostal do vínku navíc 20 Nm točivého momentu. Duster je tak připraven na příchod dalších evropských ekologických restrikcí.

Dacia Duster 2016
Dacia Duster 2016
Dacia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama