Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama
Zprávy

Dnes sudá, zítra lichá. Praha zvažuje omezit vjezd podle značek

Hlavní město má dlouhodobé problémy se smogem, jehož velkým zdrojem jsou automobily. Proto magistrát zpracoval návrh opatření, který by v případě špatné smogové situace v Praze významně redukoval dopravu.
Vydáno: 19.11.2017
Praha zvažuje omezit vjezd podle značek
Praha zvažuje omezit vjezd podle značek Autor: iStock
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Při velmi špatné smogové situaci by automaticky dostaly zákaz vjezdu do Prahy nákladní automobily s hmotností nad šest tun. Omezení by se ale týkalo i osobních automobilů, které by byly selektovány podle koncové číslice na registrační značce. V případě sudých dnů by tak mohla vyjet jen auta s koncovým sudým číslem. V případě lichých dnů by to byla ta s lichým číslem. Toto omezení by platilo jak pro samotné Pražany, tak pro všechny návštěvníky metropole.

Magistrát si tímto krokem prý vzal příklad z jiných světových metropolí, kde podobná omezení fungují již řadu let. Návrh byl poslán legislativním výborem zastupitelstva a vyjádřit se k němu ještě musí jednotlivé městské části a další instituce. Pokud bude schválen, mohl platit už od února příštího roku.

Jakkoliv s nějakým omezením v případě smogu souhlasíme, přijde nám tento návrh lehce nedotažený. Počítá totiž s tím, že pražský okruh bude pro veškerou dopravu plně otevřen. A to ovzduší v okrajových částech Prahy zrovna dvakrát nepomůže. Většina policistů se pak přesune k okrajům Prahy, kde bude dohlížet na dodržování povoleného vjezdu jen těm vybraným vozidlům se „správnou“ registrační značkou. Jestli ale někdo ve městě pojede ze Smíchova do Vysočan, už nikdo řešit nebude. Nebudou na to totiž kapacity.

Nejasná koncepce

Město pak zcela zametlo pod koberec možnost využít MHD, která by v den velkého smogového zatížení mohla být zdarma. Tak je tomu ostatně právě ve většině velkých metropolích. Co jiného než veřejná doprava zdarma, a v našem případě navíc velmi dobře fungující, by mělo občany motivovat nechat auto doma? Magistrát také nevysvětlil, jak to bude s těmi auty, které mají registrační značku na přání a na žádné číslo nekončí. Takže úředníci sice něco okopírovali, ale tak nějak to zapomněli dotáhnout do konce. Navíc, většina rodin má auta dvě a pravděpodobnost toho, že na značkách má jedno sudé a jedno liché číslo, je velmi vysoká.

Toto nařízení navíc může některé motivovat k tomu, aby si za pár korun koupily staré auto s potřebnou registrační značkou. V určité dny tak nechají doma svůj novější vůz, který splňuje Euro 6 a vyrazí zamořovat ovzduší starým autem. Jak už jsme řekli, policistů, kteří by na provoz dohlíželi prostě nikdy nebude dost. Smutné, ale celkem pravděpodobné.

Ještě dodáme, že smogová situace se vyhlašuje, pokud alespoň na polovině měřicích stanic překročil dvanáctihodinový průměr škodlivin hodnotu 100 mikrogramů na metr krychlový. Zároveň se ale ve výhledu 24 hodin nepředpokládá jeho pokles. Stav regulace meteorologové vyhlašují v případě, že průměr překročí 150 mikrogramů na metr krychlový.

Článek je zařazen v: smog , doprava , ovzduší , emise , hlavní město Praha , magistrát hlavního města Prahy , policie , omezení , zákaz vjezdu , registrační značka
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama