Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama
Zprávy

Další auto se spotřebou jeden litr. Tentokrát z Francie

Auto se spotřebou jeden litr benzínu na sto kilometrů nám slibuje už Volkswagen. Teď nově je to i Renault. I když jeho Eolab je prý jen konceptem a nikdy se nebude vyrábět.
Vydáno: 19.09.2014
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Renault si nechává otevřená zadní vrátka, protože ví, že slibovat něco takového, jako je spotřeba 1 l na 100 km, je něco, co by jim mohli velmi brzo omlátit zákazníci i novináři o hlavu. Takže je jistější vypustit do světa koncept Eolab a říct, že má sice spotřebu jeden litr, ale nikdo nikdy to vyzkoušet nebude moct. Eolab tak bude laboratoří pro snižování spotřeby klasických vozů.

Kvitujeme s povděkem, že na rozdíl od VW XL1 je tohle klasické auto pro čtyři osoby. Žádná formulka pro dva. Renault o voze říká, že i když je o velikosti modelu Clio, tak je až o 400 kg lehčí. Je to dáno použitím dílů z hliníku, kompozitů nebo střechy z hořčíkové slitiny.

Na vynikající spotřebě se má podílet také aerodynamika. Například auto disponuje aktivními klapkami na discích kol. Při vyšších rychlostech se uzavřou a zlepší obtékání vzduchu. Podvozek je kompletně zakrytovaný. Takže koeficient odporu vzduchu je jen 0,235.

A co že to má tak malou spotřebu? Je to benzínový tříválec o objemu jeden litr s výkonem 57 kW a točivým momentem 95 N.m. Ten je spojen v hybridní soustavu s elektromotorem o výkonu 50 kW a točivém momentu 200 N.m. Akumulátory neznámé kapacity mají dodat vozu energii na čistě elektrickou jízdu do vzdálenosti až 60 km.

 

Podívejte se na představení Volkswagenu XL1:

Volkswagen XL1
Volkswagen XL1
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama