Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama
Zprávy

Další auto na vodík. Tentokrát sériovka s dojezdem 483 km

Když jsme vám včera předkládali Koncept Hondy FCV, netušili jsme, že v ten samý čas se představil další vodíkový vůz – Toyota Mirai. Tentokrát je to ale už sériový vůz.
Vydáno: 18.11.2014
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Toyota nezastírá, že jejími prioritami jsou dnes hybridy. Ale budoucnost patří dalším palivům, která dokážou zcela vymýtit závislost na fosilních palivech. Třeba na vodíku. Toyota Mirai je dalším vozem s palivovými články, kde chemicky reaguje vodík a vzniká elektřina.

Tohle je další krok od konceptu Toyota FCV (ano, je to tak – Honda pojmenovala svůj koncept stejně, jako kdysi Toyota. Je to náhoda, nebo měli jen málo fantazie, a tak prostě zkrátili Fuel Cell Vehicle?), který je ovšem už krokem do světa výroby. Kdo chce, bude si moct Toyotu Mirai koupit už v dubnu roku 2015 v Japonsku nebo v USA a v Evropě na konci léta téhož roku.

 

Proti Hondě má tak Toyota Mirai velkou výhodu ve včasném nástupu. Bohužel i nevýhodu v tom, že má trochu horší hodnoty. Především v dojezdu. Její maximální dosah na jedno natankování je prý nad 300 mil, to znamená někde kolem 500 km. Honda má víc než 700 km. Jestli je to hustotou výkonu palivových článků nebo velikostí nádrže, zatím nevíme. To je tajemstvím. Ale víme jistě, že i v tankování je na tom hůř – zvládá jej za pět minut (Honda za minuty tři).

Honda FCV - Obrázek 5

Přes 700 km na vodík

 

A cena? Ta je stanovena na v přepočtu přibližných 1 350 000 korun. V Evropě bohužel zatím není velká poptávka po vodíkových vozech, takže nejsou ani žádné pumpy, ale v USA chce Toyota postavit společně se začátkem prodeje pět nových čerpacích stanic. Tady už nějaké jsou, ale i tak pět stanic není zrovna na USA moc.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama