Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama
Zprávy

Čtvrtstoletí staré létající auto jde do aukce

Už několik generací vynálezců toužilo a touží sestrojit létající automobil. Několik prototypů už se do vzduchu dostalo, ale žádný nebyl na prodej. Teď se ale jeden bude dražit.
Vydáno: 11.07.2015
Sky Commuter.
Sky Commuter. Autor: Barrett-Jackson
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Aukční síň Barrett-Jackson v americké Arizoně nabízí do dražby poněkud obskurní automobil. Vypadá jako z nějakého sci-fi filmu, a není divu, je to létající vůz pojmenovaný Sky Commuter. Aukční cena tohoto prototypu z roku 1990 začíná na 71 500 dolarech. Je to výtvor někdejší firmy Sky Innovations, jež sídlila ve Washingtonu a kterou založili bývalí zaměstnanci Boeingu. Koncem 80. let měli velké plány, ovšem nevíme, zda je pro jejich nadšení budoucností z Boeingu vyhodili, nebo zda odešli sami, aby mohli stavět létající monstra.

Každopádně je jisté, že postavili pouze tři prototypy Sky Commuteru, který měl vzlétat a přistávat vertikálně pomocí tří vrtulových dmýchadel (jedno v přídi a dvě po stranách na zádi). Jako hlavní pohon pro let i dopředný pohyb na zemi měl sloužit jeden proudový motor. Ve své podstatě to tedy měla být kombinace vrtulníku a automobilu.

Jenže zakladatelé Sky Innovations ukázali větší talent při utrácení peněz než vytváření funkčního létajícího stroje. Vývoj prý stál kolem 6 milionů dolarů. Firma se holedbala tím, že provedla několik zkušebních letů, ovšem nikdy neukázala nějaké jejich foto nebo videozáznamy. Vůz prý na silnici dosáhl rychlosti přes 130 km/h a zvládl urazit vzdálenost 360 km. Dokonce prý mohl přistávat na vodě a plout jako loď.

Nic z toho už ovšem nelze dokázat, takže případný kupec dostane zajíce v pytli. Po postavení oněch tří prototypů totiž firma zkrachovala a zůstala po ní pěkná řádka naštvaných a ošálených investorů. Možná také proto se do dnešní doby dochoval jen jeden exemplář. Jenže zájemci budou muset překousnout ještě jednu věc. Nabízený Sky Commuter totiž nemá žádné motory, je to prostě jen velká nepohyblivá hračka připomínající filmovou rekvizitu. Nicméně šance na prodej tu je, vůz byl totiž už jednou vydražen, a to v roce 2008 za 130 tisíc dolarů. Vyvolávací cena je nyní poněkud nižší, ale kdo ví, jestli se nenajde šílenec, který si létající auto, jež nejspíš nikdy neletělo, koupí.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama