Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama
Zprávy

Co zvládnou pneumatiky pro SUV? Více, než byste čekali!

S rostoucí poptávkou po vozech SUV se zvyšují také nároky zákazníků a na pneumatiky bývají kladeny daleko vyšší nároky. Zatímco dříve existovaly pouze dva druhy pneumatik, do terénu a čistě silnici, dnes musí jeden vzorek vyhovět všem požadavkům a splnit tak daleko přísnější normy.
Vydáno: 04.11.2017
Mercedes offroad Biberach 2
Mercedes offroad Biberach 2 Autor: Petr Horník / Právo / Profimedia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Ale kde je ten ideální kompromis? Měla by pneumatika být spíše měkká s velmi citlivým dezénem a poddajnými bočnicemi, anebo je důležitější, aby zvládala rychlé odvalování a odvod mnoha set litrů vody za vteřinu? Dokonalé řešení asi neexistuje, ale schopnosti dnešních pneumatik se mu již nápadně blíží. Vyrazili jsme proto do Německa na off-road polygon automobilky Mercedes-Benz, kde jsme si na vlastní kůži vyzkoušeli vlastnosti nejběžněji používaných vzorků, v tomto případě od značky Bridgestone.

Kromě jiného nás tato zkušenost stála pár šedivých vlasů a také naše nervy dostaly pořádně zabrat. To ale předbíhám. Bridgestone přistoupil k testování svědomitě a přistavená SUV od Mercedesu tak obul hned do dvou nejčastěji používaných a nejvíce oblíbených plášťů.

Dálnice i bahenní lázeň

Pro třídy GLE a GLS byly připraveny pneumatiky H/P Sport, do kterých byste na první pohled ani náhodou neřekli, že s nimi půjde jezdit v terénu. A přece. Dokonce i na extrémně rozbláceném povrchu s prudkými výjezdy a v krkolomných lesních pasážích, u kterých máte pocit, že vůz něco podobného prostě nezvládne, se pneumatiky s přehledem držely.

Ještě znamenitější byl ale jejich výkon na atrakci zvané křížení náprav. Zde totiž dochází k enormnímu zatížení bočnic jednotlivých pneumatik, které je o to výraznější v případě, kdy sem vyrazíte s Mercedesem GLS 350d, který váží zhruba 2,2 tuny. A přesto - pneumatiky H/P Sport stačí jen správně nahustit podle instrukcí výrobce a v neprostupném terénu můžete být za krále i přes skutečnost, že jste ješté před pár okamžiky uháněli 200 km/h po německém Autobahnu.

Záleží na autě i na odvaze

Na třídě G pak vyčnívaly vzorky Dueler A/T 001, které vypadají už na první pohled velmi brutálně. Díky zesíleným bočnicím se ale neprohýbají a šikovný tvar běhounu zase umožňuje velmi tichou jízdu po silnici, kterou byste od běžných pneumatik jen těžko rozeznali. Duelery mají také zkosené hrany v běhounu, které vylepšují samočistící funkci. A výsledek?

Krkolomné srázy, schody, po kterých byste nesešli pěšky, a to všechno s takovým klidem, že si připadáte jako při jízdě po dálnici. Nutno samozřejmě dodat, že kvality pneumatik vynikají o to lépe, že je Bridgestone nechal obout na fenomenální mechanické Géčko se třemi diferenciály. Ale přesto - abyste s v podstatě běžnými silničními pneumatikami, které můžete mít na voze celoročně (mají homologaci pro provoz v zimním období), zvládli něco podobného, je zkrátka k neuvěření.

Nová doba

Všechny kladné vlastnosti samozřejmě závisejí na způsobu, jakým v terénu jezdíte. Chce to velkou míru rozvahy a neustále zachovávat plynulost, aby se vůz nepřestal pohybovat vpřed. Teprve pak vytěžíte z pneumatik maximum. Ale upřímně, stojí to za to zkoušet. Kdyby vám někdo před lety řekl, že s klasickými pneumatikami na běžná SUV můžete bez starostí jezdit přes ostré kameny a terénem, kterým by většina smrtelníků ani neprošla, nevěřili byste. Bridgestone nám ale názorně dokázal, že je to možné.

Proto až příště budete sedat do svého nového SUV, můžete vás těšit myšlenka, že jeho pneumatiky nejsou jen ozdobou velkých naleštěných ráfků. Když bude potřeba, zvládnou daleko více, než tušíte.

Článek je zařazen v: Pneumatiky Bridgestone , Bridgestone , SUV Bridgestone , SUV pneumatiky Bridgestone , SUV , SUV pneumatiky , pneumatiky , offroad , pneumatiky offroad
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama