Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama
Zprávy

Čeští úředníci přesednou do elektromobilů. Stát přispěje krajům i obcím

Už i český stát zjevně vidí v elektromobilitě budoucnost, a tak rozdává dotace na pořízení a provozování elektrických aut. Jednotlivé obce i kraje si mezi sebe rozdělí až 100 milionů korun.
Vydáno: 07.11.2017
Čeští úředníci přesednou do elektromobilů
Čeští úředníci přesednou do elektromobilů Autor: iStock
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Poslední dobou se o elektromobilitě mluví velmi často. Na jedné straně je její velký vzestup a nárůst oblíbenosti. Na té druhé například problémy největšího výrobce elektromobilů, společnosti Tesla, a postupné rušení některých státních pobídek a daňových úlev ve světě. U nás ale úřady dohánějí zpoždění a elektromobilitě chtějí pomáhat. I přesto, že zatím na našich silnicích zoufale chybí funkční síť dobíjecích stanic. Že to u nás zatím s elektromobily není tak horké, jak to možná vypadá, dokazuje i fakt, že za letošek u nás přibylo 234 elektromobilů, což je sice víc než za celý loňský rok, ale stále jde jen o 0,1 % ze všech nově registrovaných vozidel.

Samosprávy půjdou příkladem

Stát to chce změnit pomocí dotace až 250 tisíc Kč pro obce a kraje. Tyto finance ale nebudou určeny jen pro pořízení čistého elektromobilu, ale lze za ně také koupit vozy s hybridním pohonem. Ty mají podle ministra životního prostředí Richarda Brabce ještě lepší emisní výsledky než v současné době hodně rozšiřované vozy CNG. I tak se ale počítá, že obce a kraje sáhnou jak po elektromobilech, na které půjde až 80 % dotací, tak po hybridech a vozech CNG, které budou pořízeny za zbylých 20 %.

Pokud by se elektromobily a hybridní vozy začaly objevovat ve službách jednotlivých krajů a obcí, mohlo by to pozitivně působit i na samotné občany. Češi totiž s nákupem vozů na alternativní pohony stále dost váhají a raději dávají přednost klasickým fosilním palivům. My si ovšem nejsme moc jisti, jestli úřední elektromobil něco změní. Pokud stát nezapracuje na rozšíření sítě dobíjecích stanic a nenabídne alespoň nějaké, například daňové úlevy pro ty, kteří si elektromobil koupí, pak asi chápeme, že jen pro dobrý pocit ze zachráněné louky si drahý elektromobil moc lidí nekoupí.

Článek je zařazen v: elektromobilita , elektromobil , ČR , dotace , obce , kraje , dobíjení , dobíjecí stanic , dobíjecí stanice
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama