Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama
Zprávy

Česko, továrna na auta. Každých 23 sekund vyrobíme jedno

Česká republika je velkovýrobnou pro evropský automobilový trh, což celkem slušně živí velkou spoustu lidí a firem. Znamená to ale současně i to, že jsme na automobilovém průmyslu mimořádně závislí.
Vydáno: 08.06.2017
Továrna Škoda Auto
Továrna Škoda Auto Autor: Škoda Auto
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Sdružení automobilového průmyslu před několika dny zveřejnilo zajímavá data. Ta říkají, že každých 23 sekund se v České republice vyrobí jedno hotové auto. I se započtením všech automobilových dodavatelů jednotlivých značek dosáhl obrat v automobilovém průmyslu neuvěřitelných 1,2 bilionu korun. A v těchto velmi zajímavých číslech budeme pokračovat.

To, že se autoprůmyslu u nás daří, dokazuje i fakt, že jen před dvěma lety byl podíl automobilek na hrubém domácím produktu sedm procent. Letos je to už devět procent. Celkem se tak za posledních 12 měsíců vyrobilo 1,35 milionu vozidel, což znamená, že celosvětově jsme na 15. místě ve výrobě a v přepočtu na obyvatele dokonce na druhém místě ve výrobě za Slovenskem.

Všechny tyto úspěchy se promítají i na platech těch, kteří v autoprůmyslu pracují. Takových lidí je více než 117 000 a jejich průměrná mzda v loňském roce dosáhla na 35 tisíc korun. V dělnických profesích je to pak průměrně 28 842 Kč. Má to celé ale háček. Ačkoliv jsou ta čísla celkem slušná, na západ od našich hranic jsou mnohem zajímavější.

Zároveň tato čísla ale ukazují velkou závislost na jediném oboru, který navíc v posledních několika letech dostal řadu trhlin. Jednou takovou byla třeba aféra dieselgate, která znamenala ztrátu práce nejen pro nejvyšší činitele Volkswagenu, ale také pro řadové dělníky. A podobný průšvih se může kdykoliv opakovat. Je tedy otázkou, jak dlouho půjde tento průmysl „ždímat“ a jak moc. Pro dobro Česka doufáme, že nám tento slušně vypadající trend ještě chvilku vydrží.

Článek je zařazen v: Škoda Auto , výroba aut , dieselgate , továrny , autoprůmysl
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama