Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama
Zprávy

Češi zase ukázali, že hasičům a záchranářům uhýbat neumí

Když ve zpětném zrcátku zahlédnete rozblikané auto hasičů, policistů nebo záchranky, je nutné jim ihned uhnout z cesty. Takové uhýbání, obzvlášť na dálnicích, však nesmí být bezhlavé a má svá jasná pravidla.
Vydáno: 23.08.2017
Češi zase ukázali, že hasičům a záchranářům uhýbat neumí
Češi zase ukázali, že hasičům a záchranářům uhýbat neumí Autor: Týdeník Policie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

V prvé řadě je potřeba říct, že mimo dálnici je prostě dobré uhnout takřka kamkoliv a jakkoliv. Nejčastěji prostě stačí najet ke kraji, pustit blinkr stejným směrem, kterým uhýbáte a zastavit nebo zpomalit. Řidiči záchranného vozu tak dáte najevo, že o něm víte a že může jet. Může se vám stát, obzvlášť pak v městských ulicích, že se za vámi majáky zjeví ve chvíli, kdy stojíte na semaforech na červené a prostě není kam uhnout. Pak nemusíte brát v potaz případné kamery, které hlídají průjezd semaforem, a jeďte. Na záznamu bude vidět, že jste uhýbali rozjetým majákům a žádný postih vám nehrozí.

Hrozba pokuty některé nezajímá

Na dálnicích je ale situace jiná. Záleží na tom, jestli taková dálnice má dva, nebo tři jízdní pruhy. Pokud dva, utváří řidiči takzvanou záchrannou uličku uhnutím ke svému kraji. Mezi nimi tak vznikne volný prostor pro průjezd. Pokud má dálnice pruhy tři, nechává se místo mezi pravým a prostředním pruhem. Podle zákona by řidiči takovou záchrannou uličku měli vytvořit automaticky po dojetí kolony, protože když začnou uhýbat až těsně před záchranářským autem, zbytečně to zdržuje.

Za nedodržení této povinnosti pak hrozí pokuta až 2 000 korun, kterou ale policisté takřka vůbec neudělují. A to je velká škoda, protože podle následujícího videa by mohli do obecní i státní kasy vybrat celkem slušnou sumu. Natočeno bylo z kabiny hasičského vozu, který minulou sobotu spěchal k hořící havarované cisterně na D1. Těžko říct, jestli jsou někteří ze zachycených řidičů prostě jen tak lhostejní, nebo jim opravdu nedochází, že hasiči nespěchají jen pro vlastní zábavu. Z videa je nám opravdu smutno, a tak jen doufáme, že takové hulvátství z našich silnic jednou zmizí.

Článek je zařazen v: hasiči , záchranná služba , poplicie , dálnice , kolony , záchranná ulička , nebezpečná jízda , přednost
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama