Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama
Zprávy

Častým řízením aut se snižuje inteligence, tvrdí britský výzkum

Nejnovější britský výzkum tvrdí, že čím častěji a déle řídíme, tím rychleji hloupneme. Podle autorů se až doposud fenoménu automobilismu nikdo pořádně nevěnoval, a tak je velkým překvapením, jak moc nám tato činnost škodí.
Vydáno: 28.08.2017
Častým řízením aut se snižuje inteligence - ilustrační obrázek
Častým řízením aut se snižuje inteligence - ilustrační obrázek Autor: iStock
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Všichni víme, že kouření, přemíra alkoholu nebo nezdravý životní styl škodí našemu zdraví. Do skupiny těchto špatných věcí se však podle poslední britské studie zapsalo i řízení auta, které škodí víc, než si vědci doposud mysleli. Výzkum byl proveden na asi půl milionu Britů ve věku mezi 37 až 73 let, z nichž 93 tisíc trávilo v autě minimálně dvě, spíše ale tři hodiny denně. Výsledek? Právě těmto aktivním řidičům klesala inteligence mnohem rychleji než těm, kteří za volantem tráví méně času, nebo neřídí vůbec.

Výzkum měl na starosti Kishan Bakrania, lékařský epidemiolog na univerzitě v Leicesteru, který řekl, že se dlouho vědělo o tom, že řízení, respektive dlouhé cesty nemají dobrý vliv na lidské srdce. To, že mají stejně neblahý vliv na mozek, IQ a také náladu, je však novinkou. Testovaní jedinci, kteří pravidelně sedávali za volantem častěji, trpěli špatnou náladou a depresemi. Podobně se prý cítí ti, kteří dlouhé hodiny sedí před televizí. Milovníky hýbajících se obrázků totiž postihují stejné problémy jako třeba profesionální řidiče.

Extrémní námaha pro mozek

A právě pokles nálady a pocit deprese způsobuje řízení proto, že jde pro lidský mozek o extrémně náročnou, ale jednotvárnou činnost. Ačkoliv si to ani neuvědomujeme, řízení způsobuje, byť u některých v malém množství, stres, který se při řízení navíc potkává s únavou, na což mozek reaguje jistým „vypnutím“ svých v tu chvíli nedůležitých částí. Právě proto pak aktivním řidičům rychleji klesá IQ, přičemž nejhůře na tom jsou samozřejmě profesionální řidiči, kteří za volantem tráví dlouhé hodiny bez toho, aby si odpočinuli.

Jde tomu nějak předejít? Podle vědců ano, protože tento problém je takřka totožný s tím, který už dlouhá léta trápí jedince, kteří prosedí dlouhé hodiny u počítače. Jen s tím rozdílem, že počítač nemá tak velké následky na mozek, ale spíše na tělo. Vědci proto radí udržovat zdravý životní styl, nezapomenout na pravidelný pohyb, kterým rozhodně není cesta do auta a z auta. :) Po maximálně třech hodinách je dobré z auta alespoň na chvilku vystoupit a projít se. Je dobré při takové pauze zaměstnat mozek něčím jiným než je sledování dopravní situace. Profesionálním řidičům pak radí, aby ve volnu hodně četli, protože četba pozitivně stimuluje mozkové buňky. Ve finále jakékoliv zaměstnání šedé kůry mozkové je lepší než žádné. Tak na to nezapomínejme!

Článek je zařazen v: IQ , inteligence , řízení , automobilismus , automobilová doprava , nezdravý životní styl
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama