Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama
Zprávy

Britové jsou zpět! TVR Griffith nabídne 400 koní na tunu

Britská automobilka TVR nikdy nepatřila k těm úplně nejznámějším. Přesto je tu s námi ale již déle než 70 let a má proto rozhodně na co navazovat. Nový Griffith tak skrývá řadu retro prvků a nabídne také excelentní osmiválec s puristickým manuálem.
Vydáno: 11.09.2017
TVR Griffith 5
TVR Griffith 5 Autor: TVR
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Stvořit novinku s respektem k dlouholeté historii není nic jednoduchého. V tomto případě jde o dvoudveřové kupé s klasickou koncepcí pohonu zadních kol a motorem vpředu. Jeho osmiválcový motor pochází z dílen Fordu, avšak pod motorárnou Cosworth prošel zásadními úpravami, které dovolily z jeho útrob vydolovat rovných 500 koní. V kombinaci s nízkou hmotností pouhých 1250 kg tak nový Griffith slibuje velmi slušnou dynamiku, kterou nadále podtrhuje ideální rozložení hmotnosti 50/50.

Menší F-Type pro drsňáky

Zrychlení z 0-100 km/h se odehraje za méně než 4 sekundy, přičemž maximální rychlost dosáhne přesně na 321 km/h (to je magická hranice 200 mil v hodině). Všechny tyto milníky ale TVR překoná pouze se zkušeným řidičem. Bude totiž k mání výhradně se šestistupňovou manuální převodovkou, která je standardně dodávána v balíčku s motorem od Fordu. Nepůjde tedy o náčiní pro slečinky, ale o pořádnou chlapskou dřinu.

Nový Griffith navíc nebude velký. S délkou 4314 mm, šířkou 1850 mm a výškou 1239 mm je menší než Porsche 911 i než ostrovní konkurent Jaguar F-Type. Půjde tedy o absolutní okreskovou zbraň. Jízdním vlastnostem dále napomůže zcela rovná podlaha, která sníží aerodynamické tření vozu při vyšších rychlostech a zvýší jeho stabilitu.

Závodnický minimalismus

V interiéru nalezneme plně digitální štít se všemi informacemi a jen minimum tlačítek, což umožní maximalizovat jízdní radost. Jen samotné palubní rozhání bylo podle šéfa automobilky předmětem tříletého a dosti namáhavého výzkumu. Konkrétně nám se pak nejvíce líbí trojice tlačítek napravo od volantu, díky kterým půjde plně deaktivovat stabilizace, přepnout vůz do sportovního módu, anebo si zapnout režim, který je označený tlačítkem „KILL“. Úžasně působí také krátká řadicí páka a fenomenální hliníkové pedály s podélným posuvem.

Pokud se vám ale nové TVR líbí, moc dlouho nečekejte. V takto červeném laku budou k mání jen kusy z první pětisetkusové edice, které ponesou i speciální štítek. První zákazníci se pak svých vozů dočkají z kraje roku 2019. A cena? TVR Griffith Launch Edition startuje těsně pod hranicí 2,6 milionu korun. A to je vzhledem k síle 400 koní na tunu více než ucházející!

A jak kdysi prohlásil Jeremy Clarkson: „Vlastnit TVR bylo jako vlastnit medvěda. Bylo to super, dokud vám neurvalo hlavu, což také udělalo.“ A také: „Za starých časů jsem měl vždycky pocit, že v TVR postavili auto, začali ho prodávat a až potom zjišťovali, jak se ovládá. Obvykle když některý z jejich zákazníků napsal do továrny dopis se stížností, že je mrtvý.“ Takže se máme nač těšit!

Článek je zařazen v: TVR Griffith , TVR , britská automobilka , Porsche 911 , jaguar f type , novinka TVR , nové TVR , nové TVR Griffith , Griffith 500 koní , 500 koní a manuál , britský supersport , britský sporťák , sportovní britské auto , Goodwood , premiéra , TVR automotive
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama