Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama
Zprávy

Automobilová ikona slaví narozeniny - je jí 60 let!

Znáte snad jiný automobil, jenž by se vyráběl šedesát let? Spartánský roadster Seven se zrodil u Lotusu, který pak předal produkci Caterhamu, aby se mohl věnovat jiným projektům. Britský Caterham Seven se však vyrábí dodnes!
Aktualizováno: 15.09.2017
Caterham
Caterham Autor: Caterham Cars
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Hlavně co nejlehčí...

            Colin Chapman dobře věděl, že při nízké hmotnosti jsou jízdní vlastnosti i s menším výkonem lepší, než u přemotorovaných, ale těžkých vozů! Tato myšlenka ho provázela celou kariéru, kdy vládl svojí firmě Lotus Group. Prosazoval ji na silnici i na závodní dráze. Začínal s lehkými speciály pro automobilový trial, od nichž už byl jen krůček ke sportovním roadsterům. Seven dostal útlý trup jako závodní vozy, čtyři kola pod samostatnými blatníky, ale hlavně hmotnost pouhých 450 kg, takže i základní čtyřválec 1,2 litru z Fordu Anglia dokázal vozu udělit největší rychlost přes 120 km/h (psal se rok 1957)! A co teprve se závodním čtyřválcem Coventry-Climax 1,1 litru? Pak s výkonem 75 koní (55 kW) uháněl rychlostí 167 km/h, tedy přes bájných sto mil za hodinu. Byl to jen začátek, Seveny sílily, Lotus vyrobil čtyři série. Vizionář Chapman mířil výše, a tak práva na prodej a produkci prodal firmě Caterham Cars...

Od roku 1973 nepřetržitě...

            Caterham připravil obnovenou výrobu v roce 1973 a pokračuje dodnes. Vzniklo nepřeberné množství levnějších i dražších typů, s různými motory, původním podvozkem S3 i rozšířeným SV pro dnešní, často poněkud mohutnější postavy jezdců! Výkony různých motorů narůstaly přes 300 koní (221 kW), pokus o sportovní Caterham se zakrytými koly se nevydařil, vzniklo jen 48 kousků, klienti prostě chtějí jen původní koncepci. Caterham Seven se stal ikonou. Na Revivalu v Goodwoodu se loni představil akční model Seven Sprint a do týdne byla limitovaná šedesátikusová série rozprodána! A letos? Na oslavu 60. výročí tam firma Caterham Cars uvedla spartánský Caterham Seven Super Sprint s malým tříválcem Suzuki, vyladěným na 95 koní (70 kW), který nabízí v jednomístné závodní i dvoumístné silniční verzi! Barevné provedení je odrazem závodních vozů šedesátých let! Podle odstínu nese jméno slavného závodního okruhu. Můžete mít Aintree (tmavozelený), Hockenheim (stříbrný), Imolu (červený), Watkins Glen (bílý), Dijon (modrý) nebo Zandvoort (světlezelený).

Setrvalý úspěch

            Lidé prostě sportovní automobily chtějí. Nikoli všichni, ale stačí stálá klientela, aby podnik prosperoval. Loni odbyt Caterhamů dosáhl 600 vozů, což je nejvyšší hodnota od roku 1996! Vyvezlo se 270 vozů, doma ve Velké Británii jich zůstalo 330. Některé se nadále dodávají jako kits, tedy stavebnice, takže si klienti svůj automobil sestavují doma sami, stejně jako před šedesáti lety. A úředník z Bruselu tomu už nemůže zabránit!

Autor textu: Tom Hyan

Autor foto: Caterham Cars

Článek je zařazen v: Lotus , Caterham , Sportovní vozy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama