Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama
Zprávy

Automobilka BMW plánuje přechod na elektromobily

Směrnice EU o vypouštěných emisích pro následující roky donutí jednotlivé značky k razantním změnám. BMW plánuje úplný přechod na elektrický pohon.
Vydáno: 10.01.2015
BMW i8 Tron
BMW i8 Tron Autor: DevianArt
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Podle časopisu Autocar, který si dal dostaveníčko s vývojem značky bMW vše nasvědčuje tomu, že firma bude v dalších letech postupně přecházet na elektromobily. A to kompletně – od BMW 1 až po Rolls-Royce. Donutí je k tomu emisní limity, které postupně omezí vypouštění CO2 na 90 a následně až někam k 50 g/km. A to je za současné technologické situace ve spalovacích motorech nemyslitelné splnit. Agregáty se tak budou muset přestěhovat do míst, kde budou fungovat jen jako generátory elektrického proudu nebo pomocníci při vyšších rychlostech. Pod 50 km/h by prý měly kola pohánět jen elektromotory.

Zde se můžete podívat na test modelů BMW i8 a i3 v pořadu Autosalon

Ruku v ruce s tím bude muset značka změnit kompletně celou technologii i ostatních součástí vozu. Přejde na velké využívání kompozitních materiálů a zcela se zřekne ocelových karoserií. Zavést se budou muset navigace s predikcí, které budou přesně vědět, kam jede řidič, kam odbočuje, jaký je charakter tratě, a to i výškový. Pak bude moct spolupracovat s motorem a dokáže mu předem připravit podmínky pro to, aby měl co nejmenší spotřebu.

A kdy to bude? Tak především první vlaštovkou bude elektrifikovaná řada 3 v roce 2016. Do roku 2020 se pak budou muset všechny ostatní řady podobně přeskupit mezi ekologické vozy do zástupu za i3 a i8. V roce 2020 totiž budou muset automobily jednotlivých značek vypouštět v souhrnu pouze 95 g/km CO2. O pět let později má přijít nová norma, která má být výrazně tvrdší. Zatím se mluví o 50 g/km.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama